Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Улпия Ескус - колелото на Фортуна”: Улпия Ескус - българският Ефес

Античният град Улпия Ескус
Снимка: bulgariatravel.org

Като чуят името, днес най-често хората питат: „Какво е това? Археологически обект?! Наистина ли се намира в България? Защо не се говори за  него?”  
Всъщност, първите проучвания започват още през 1904 г. През  последвалите над 110 г. ту има разкопки, ту няма, с баналното обяснение: периодични историко-политически промени, липса на пари, смяна в приоритетите. За кой ли път археологията се отлага  „за по-късно”. Така удивителният древноримски град Улпия  Ескус остава абсолютно непознат за широката общественост. Сякаш колелото на късмета  не е на негова страна. Което не винаги е било така!
За  специалистите, по значение той е съизмерим с Ефес. Само че Ефес е изключително популярен. Туристи от цял свят специално идват да го разгледат. За тях е източник на знания. За  местната икономика - източник на сериозни печалби. Защо учените говорят за българския Ефес? Заради начините на планиране, строителство и украса, както и уникалната информация, която дава за живота в Античния свят.  
Интересно: какво е Улпия? А какво означава Ескус? Разказват доц. д-р Гергана Кабакчиева, архитект Велина Панджарова, Соня Лазарова - от Историческия музей, Плевен.  

7 май


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българските ученици са най-добрите в "Математика без граници"

"Имах късмета да попадна на добри учители, които ми показаха математиката по привлекателен начин и така ме спечелиха за тази кауза. Повече от 40 години преподавам и работя в тази област", заявява в предаването "Следобед за любопитните" създателят на сдружението "Математика без граници" Любомир Любенов.  "Математика без граници", според..

публикувано на 29.07.24 в 11:10
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18
Орхидея Палешников серапиас (снимка Теменужка Минева, група

Орхидеите в България: Епизод 4 – Разпространение и уязвимост

Цикълът от пет предавания "Орхидеите в България" запознава слушателите със света на най-голямото семейство в царството на растенията – това на Орхидеите или Orchidacea. Загадъчни, красиви, смятани за сексуални хитреци в растителния свят, орхидеите не са само пищните тропически бижута, които пътешествениците и до днес откриват в девствените гори,..

публикувано на 25.07.24 в 16:15