Животновъди от Южна България се събраха на пътя Димитровград - Хасково, за да протестират срещу ниските изкупни цени на млякото. Те все още не са изпълнили намерението си да блокират изцяло движението.
Фермерите говорят за проблемите в сектора и питат:
Има ли животновъдство в България?
Те посочиха, че в Гърция млякото се изкупува за 42 евроцента, а у нас за 30 стотинки, а субсидията за литър мляко при съседите е 8-10 евроцента. За пример беше дадена и Полша, където държавата дава 800 евро на глава добитък, а в България 200 лева.
Протестиращите настояват за държавна стратегия в сектора и искат да се въведе защитена минимална цена на кравето мляко от 1 лев, както и да се намали ставката на млякото и млечните продукти. Те искат и допълнително субсидиране за литър мляко.
Фермерът Атанас Къцов заяви, че кризата в животновъдството излиза извън контрол:
Много от нашите колеги започнаха да продават животните. Нещата са много сериозни. Може ли млякото от 75 стотинки да падне на 25 стотинки и да държиш животни? Фермер от Бяла Слатина идва при мен и казва: Млякото ми е 35 стотинки, днес е тон и половина, утре го хвърлям в канала. Какво да правя, докога ще издържа?
На среща с премиера Бойко Борисов и земеделския министър Десислава Танева вчера протестиращите фермери получиха обещания, че държавата ще им помогне с различни мерки, включително със законодателни промени. Въпреки това животновъдите не се отказаха от протеста си днес.
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg