Живеем в свят пълен с музика, визия и текст. Ако не ни ги предоставя майката природа, всички останали са обект на авторско право. Когато „теглим“, за да гледаме и слушаме, когато пускаме, за да създадем настроение на клиенти, когато вземаме текст,
визия и музика, за да го превърнем в блестящ спектакъл.
А знаем ли как се ползва авторското право? Знаем ли къде да намерим хората, които го притежават или държат правата за него?
Чували сме за глобени хотелиери и ресторантьори, че не са отчислили права, че не са си платили. Добре е да не стигаме дотам, особено, когато сме в очакване на добър летен туристически сезон.
Първото, което трябва да знаете, че има период, години, когато авторското право се съхранява и за него се заплаща.
Второто, че българското законодателство е изцяло синхронизирано с европейското. В момента сме в очакване и подготовка на поредната директира за Колективно управление на авторски и сродни права, която ще влезе в сила от м. април 2016 година, според която ще бъде разрешено създаването на търговски дружества, които ще са упълномощени от техните членове за управление на авторските права.
За начините и средствата, с които се ползва авторското право, за мястото, където трябва да се отчислим, за да не ни глобят, за видовете авторски права, които можем да закупим и за проверките, които инспекторите на Министерството на културата ще правят и този сезон, чуйте разговора с Георги Дамянов, директор на дирекция „Авторско право“ в Министерството на културата.
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..
Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..
Ефирът на предаването "Нашият ден" от днес е и платформа за изява на хора, чиито идеи и бизнес модели са насочени към устойчиво бъдеще и разрешаването на екологични проблеми. В новата поредица "Зелените новатори на България" слушателите ще се запознаят с вдъхновяващи личности и техните усилия за справяне с климатичните предизвикателства...
В ефира на предаването "Нашият ден" Атанас Димитров, председател на църковното настоятелство на новоизграждащия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в квартал "Люлин", разказа за инициативата "Децата на Люлин". Тази дългосрочна гражданска инициатива се фокусира върху създаването на православен храм в най-големия жилищен комплекс на..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg