Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Магазинче за приказки

БНР Новини

Ако можех да имам едно
магазинче със две полички,
бих продавал... познайте какво?
Надежда! Надежда за всички.

Има ли някой, който да не разпознава автора на това стихотворение? Да, Джани Родари е. Тъкмо той. Съвсем между другото, първият си хонорар за преведена книга Джани Родари получава именно от България – за „Приключенията на Лукчо“. Написал е много други прекрасни произведения, с които израстват децата по целия свят: „Приказки по телефона“, „Джелсомино в страната на лъжците“, „Дворецът за чупене“, „Пътешествието на синята стрела“, „Невидимият Тонино“, „Теменужка на Северния полюс“, „Космическото пиленце“ и др.
Носител е на наградата „Андерсен“.
Автор на драматизацията на „Продавач на надежда“ е Димитрина Лещарова. Тя ни разказва за Пиеро, който е тъжен. И среща точно когото трябва – един странен продавач, който притежава едно още по-странно магазинче. Уж било препълнено с различни играчки, а се оказва съвсем празно. Но само на пръв поглед. Всъщност магазинчето е пълно с приказки. Купувачите тук могат да променят приказките, дори да им съчиняват добър или лош край. Но чували ли сте приказка, в която лошото побеждава? Не бива да има такава приказка. Въпреки това купувачите имат право да избират своята приказка. Пиеро прекарва много интересно време в магазинчето, но накрая решава, че няма да остане там, за да продава надежда заедно с продавача. Ще отиде в истинския свят, за да каже на хората, че всяка приказка има различен край – труден или лесен. И всеки човек трябва да избере своя – така, както му харесва.
Вие какво бихте избрали?
Помислете си, след като посетите магазинчето за надежда тази събота (4 юли) рано сутринта – от 7.15 часа.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00