Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Детската ваканционна програма на Радиотеатъра представя на малките си слушатели „Матилда” – радиодраматизация по романа на Роалд Дал в четири части

БНР Новини
Илюстрация Куентин Блейк

Матилда е слабичко дете. Очите й са кафяви, с особен блясък. Тя е изолирана и самотна. Но е необикновена и невероятна. Странната Матилда е една голяма… изненада. Срещата с нея е така объркваща, че не знаеш какво да мислиш за света – приказка ли е, действителност ли е… Според Роалд Дал, авторът на романа „Матилда”, е най-добре да приемем живота и от двете му страни.
Матилда много чете. Толкова много, че на пет години вече е прочела всички детски книги. Родителите й не са от най-симпатичните. И двамата навикват Матилда при всеки удобен случай. Майка й по цял ден гледа телевизия, а баща й е търговец на коли втора употреба, който е уверен, че няма как да се забогатее по честен начин, затова и самият той не е забогатял така. Той лъже, мами и се гордее с острия си мошенически ум. Ето защо, макар че живеят в голяма къща, Матилда предпочита да живее в библиотеката. Пък и няма кой да забележи, че я няма. Семейството й прекарва времето си главно пред гърмящия телевизор. И както вече казахме, тъй като е прочела всички детски книжки, а после е прочела дори и Готварската книга, Матилда започва да чете книги за възрастни. Бързо разбира, че ако родителите й бяха прочели поне нещо от Дикенс или Киплинг, щяха да са по-добри хора, но… те дори не бяха чували за Дикенс и Киплинг. И няма как да знаят, че хората не бива да са лоши и зли. Затова Матилда решава, че трябва да обърне всичко на шега. И измисля свои начини да раздава справедливост и да преобръща лошото в добро.
Слушайте нейните весели и забавни приключения!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00