Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Между Горния и Долния свят

БНР Новини
Пещернякът Алексей Жалов (вдясно) по време на експедиция в Китай, 2013 г.
Снимка: Боян Петров
Някога, много отдавна в родопската пещера „Ухловица“ живеел дяволът със своето семейство. Жената на дявола била бременна. Дошло време да ражда малкото дяволче. Запътил се дяволът към една близка махала, за да повика някаква бабичка – да акушира. Тя дошла, родило се малкото дяволче и дяволът рекъл на бабата: „Виж сега, нямам пари да ти платя, ами вземи тези въглени да си ги занесеш у дома.“ Дал й той въглените, тя ги сложила в престилката си, но престилката била скъсана и въглените изпопадали по пътя; останал само един, който бабата занесла вкъщи. Когато паднал на пода, той тутакси се превърнал в злато. Върнала се тя обратно да събере изпопадалите въглени, но дяволът вече я бил изпреварил и си ги събрал... Така гласи легенда, свързана с една от хилядите български пещери, много от които носят странни на пръв поглед имена: „Петнайската“, „Контрабаса“, „Бездънният пчелин“, „Моровица“, „Гяур делик“, „Катаракциите“, „Челевещницата“, „Поп Мартиновата пещера“, „Свирчовица“. Какви човешки грехове, драми и героични постъпки крият тези названия?




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Пасков

Изложени ли сме на "технострес" и как да се справяме с него

Навярно повечето от нас, особено принадлежащите към поколенията над 30 години, ще разпознаят у себе си признаците на напрежение, тревожност и дискомфорт пред непрекъснато обновяващите се технологии, средства за комуникация и технологични изобретения. Е, оказва се, че това състояние си има име, а вече се търсят и популяризират стратегии и методи за..

публикувано на 14.11.24 в 17:35

Българомразци има, а българолюбци?

Говорим за причастни към съдбата на България чужденци, живели у нас по различно време, дошли от различни страни, представители на различни занятия, но обединени от доброто отношение към нас. Правим го по повод новоиздадената книга с автор Милена Димитрова, носеща такова заглавие – "Десет велики българолюбци". Вътре става дума за известните на всеки..

публикувано на 14.11.24 в 09:25

Д-р Ю Тие: За китайската традиционна медицина и приложението ѝ в съвременното лечение

Като специален гост на Втората международна конференция Сино-Балканика "Културният диалог Китай-Балкани" в България пристигна д-р Ю Тие , световно признат лечител и лектор в областта на китайската традиционна медицина. Двуезичният форум бе организиран от Асоциацията на китаистите в България, Софийския университет и Световния център по..

публикувано на 13.11.24 в 12:58

Предиабетните състояния и съвременните подходи в лечението на диабет тип 2

Над 235 хил. души в България са в предиабетно състояние – това сочат данни на Международната диабетна федерация от 2021 година. 80 % от тези хора не подозират, че кръвната им захар е по-висока от нормалното, което представлява пряк риск от развитие на диабет тип 2. В навечерието на Световния ден за борба с диабета – 14 ноември – в Lege Artis..

публикувано на 13.11.24 в 11:14

За малнутрицията – оптимистично и песимистично

Горе-долу преди година в "Познати и непознати" говорихме за борбата на майките и специалистите, които се грижат за хора с малнутриция и за малката им/голяма победа – в списъка с храните, които НЗОК заплаща, бяха включени и специалните храни за техните деца. Съобщихме и радостната новина, че над 550 български деца и възрастни вече ще получават..

публикувано на 13.11.24 в 09:50