Във Ватикана се провежда двудневен семинар, организиран от Папската академия на науките, под надслов ”Нови форми на робство и климатичните промени”. Присъстват Папа Франциск и кметове на над 70 големи градове от целия свят.
Целта на семинара е да насочи местната власт към изграждането на екологично устойчиви градове и да се бори срещу новите форми на робство. По проблема за трафика на хора, водещ до черен труд, проституция, търговия с органи, който създава повече от 30 милиони нови роби и незаконни печалби до 150 милиарда долара годишно, се изказа кметът на Рим Иняцио Марино. Той изтъкна, че в римската администрация са разкрити корумпирани политици и служители, възползвали се от тежкото положение на имигрантите за лични облаги и обогатяване.
Сега администрацията работи за възстановяване на прозрачността в социалните услуги, добави кметът на Вечния град.
По темата за климата Марино уточни,че Рим ще предложи в най-скоро време до 2500 електрически автомобила за краткосрочно ползване под наем.
Амбициозна е целта на Ню Йорк, по думите на кмета Бил де Блазио, въглеродният диоксид в града да бъде намален с 80% до 2050 г.
Представителите на семинара подготвят петиция до ООН, с която се изисква съвременното робство да се смята като престъпление срещу човечеството.
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg