Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пет френски пиеси през седмицата от 10 до 14 август

БНР Новини

Замисълът на репертоара на Запазена марка „Радиотеатър“ през тази седмица е да обедини няколко световно прочути и ни най-малко неовехтели френско-езични драматургични и белетристични произведения, на които етикетът „Класика“ във всички варианти на значението на тази думата работи перфектно. Всички те с начален час 0.15, след новините в полунощ.

Разбира се, пиесите за понеделник и вторник са на Молиер. Пренасяме се в театъра Пети Бурбон, чието анонимно изображение, датиращо от 17 век, ни послужи за нашия афиш. И така, 1658 г., мястото, където трупата на Жан Батист Молиер започва своите представления. Сцената е доста обширна – 80 метра ширина на 8,5 метра височина. Започваме с „Дон Жуан“. Нашата постановка е направена 3 века и половина по-късно, през 1991 година от режисьорката Маргарита Благиева с участието на Марин Янев в ролята на дон Жуан, а също така Велко Кънев, Жоржета Чакърова, Пламен Дончев, Мая Бабурска, Михаил Петров, Рачко Ябанджиев, Красимир Обретенов, Игор Марковски и Кирил Кавадарков.
Във вторник ще чуете още една пиеса на Молиер – „Жорж Данден или измаменият съпруг“. Премиерата й е на 18 юли 1668 година в двореца Версай. Постановката на Радиотеатъра е от 1983 г. и представлява запис на спектакъла на Драматичния театър Монтана. Адаптация и режисура: Юри Статков.
В сряда, 12 август заглавието е „Сирано дьо Бержерак“ от Едмон Ростан. Името на автора само по себе си в този случай, странно защо, е много по-малко известно от името на произведението му, което също е име на реално съществущата личност. Едмон Ростан е поет и драматург. Роден е в Марсилия на 1 април 1868 г. и пиесата „Сирано дьо Бержерак“ е най-известното му произведение. Премиерата й на 28 декември 1897 г. е била истински триумф и е имала 300 последователни представления. Самият Сирано дьо Бержерак, обектът на изображението на Едмон Ростан, е също драматург като своя автор, но живял и творил малко по-рано – през първата половина на 17 век. Интересен факт е, че пиесата „Сирано дьо Бержерак“ като аудиопродукция е била излъчена още в ония съвсем ранни години от съществуването на радиото – през 1938 г. по WHA Radio, предшественик на публичното радио в Уисконсин, САЩ.
По това време ние пък сме излъчили нашата първа българска радиопиеса „Крилата помощ“. А нашият „Сирано дьо Бержерак“ „вижда“ радиото доста по-късно. Постановката на Радиотеатъра е с участието на Андрей Чапразов, Георги Раданов, Ванча Дойчева, Сава Хашъмов, Стефан Димитров, Цонка Митева, Асен Ангелов, Михаил Парменов и Вълчо Камарашев. Направена е през 1978 година от режисьорката Ребека Арсениева.
В четвъртък Запазена марка „Радиотеатър“ представя още един френски автор – съвременник на Едмон Ростан. Ги дьо Мопасан, световният майстор на късия разказ, ще бъде представен с драматизация по романа му „Бел Ами“, написан през 1885 година. По време на работата си върху този роман Мопасан работи като репортер и наблюденията му върху нравите на парижкото общество в края на 19 век и върху навиците на приятели от близките му журналистически кръгове са дали богат материал за сатирично-пластичното повествование. В ролата на журналиста Жорж Дьо Роа ще чуете Апостол Карамитев. Не пропускайте!

В петък от 0.15 часа идва ред на „Чатъртън“ от Алфред де Вини. Както в случая със Сирано дьо Бержерак, и в пиесата „Чатъртън“ един драматург представя живота на друг драматург, защото този живот е носил толкова драматична енерпгия и загадки, че дълго е човъркал мозъка на неговия предшественик. „Чатъртън“ представя живота на Томас Чатъртън, английски поет от 18 век и автор на псевдо-средновековна поезия, който се самоубива с арсен. Мистериите около творчеството и живота му са били широко обсъждани в началото на 19 век и сериозно са повлияли привържениците на литературното течение романтизъм, един от които е и Алфред де Вини. Българската радиопостановка е режисирана от Минчо Събев. Участват Никола Стефанов в ролята на Чатертон, Петя Силянова, Васил Димитров, Ириней Константинов и Атанас Атанасов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05