Президентът на Украйна Петро Порошенко ще търси съдействие в Брюксел от ръководителите на Европейските институции. Очаква се в разговорите с председателите на Европейската комисия и Европейския съвет – Жан-Клод Юнкер и Доналд Туск, да бъде обсъдено военното положение в Донбас със сепаратистите, европейската помощ за украинската икономика и заплахата за енергийната сигурност при доставките на газ през предстоящата зима.
Украинският държавен глава идва в белгийската столица 2 дни след среща в Берлин с канцлера Меркел и френския президент Оланд – основни посредници в дипломатическите преговори с Русия. Той ще бъде приет днес от премиера на Белгия Шарл Мишел, след което му предстои разговор с шефа на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер и работен обяд с Доналд Туск, който ръководи срещите на върха на европейските лидери.
Петро Порошенко се надява на повече натиск от ЕС върху Русия за прилагане на мирното споразумение с про-руските сепаратисти, окупирали части от Източна Украйна.
От февруари насам Киев и Москва взаимно се обвиняват, че не прилагат примирието от Минск, а спирането на огъня системно се нарушава. От размяната на артилерийски удари в Донбас продължават да загиват цивилни, военни и сепаратисти, като броят им е над 6800, по данни на ООН.
ЕС вече удължи срока на икономическите санкции срещу някои фирми и лица от Русия, но Киев и Вашингтон настояват за тяхното засилване. Русия твърди, че украинците отказват с конституционни промени по-голяма автономия на размирните Донецка и Луганска област, както е записано в Минското споразумение.
Юнкер и Туск ще обърнат внимание на обещаните реформи в икономиката и борба с корупцията, за да влезе в сила Споразумението за асоцииране и зоната за свободна търговия с Евросъюза. Държавните финанси на Украйна са в тежко състояние и тя разчита на още пари от Брюксел.
Очаква се не на последно място ръководителите на Комисията и Съвета да поставят въпроса за постигането на газова сделка с Русия. Последната тристранна среща във Виена през юни между еврокомисаря Шевчович, хората на "Газпром" и украинските представители се провали. Заради спор за цената, към момента няма договорени доставки на руски газ за Украйна, което може да доведе до прекъсване на транзита на синьо гориво за Европа през зимата.
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg