Европейската комисия (ЕК) представи пред земеделските министри на страните от Европейския съюз (ЕС) план на стойност 500 милиона евро в помощ на европейските фермери, съобщиха от институцията. Най-голямата част от парите отиват за сектора на млекопроизводството. Предвижда се ускорено плащане до 70% на преките плащания от 16 октомври. Същото ускоряване до 85% от плащанията ще се позволи и за някои мерки в сектор "Животновъдство" по Програмата за развитие на селските райони.
Целенасочени финансови помощи за млекопроизводители от всички 28 държави - членки е предложил на срещата заместник-председателят на Еврокомисията Юрки Катайнен. Разработва се формула за разпределение на сумата от 500 милиона евро за най-засегнатите фермери от кризата с ниските изкупни цени на млякото. Ето защо Катайнен е заявил, че ще прояви дискретност по отношение на разпределението между отделните държави, като е обещал то да бъде справедливо и прецизно.
Еврокомисията напомня, че не е против и държавните помощи от правителствата в някои случаи. По правилата за минимална помощ "DeMinimis" властите могат да подпомагат от бюджета земеделците до определени прагове, които не нарушават пазарните принципи на конкуренцията.
Комисията предлага още цял списък от мерки, които индиректно трябва да доведат до балансиране на пазара на мляко. Сред тях е вече познатата схема по повод руското ембарго с изкупуване на продукция от наситения пазар от частни складове, ще бъде подобрена с по-ефективни критерии специално за маслото и сухото мляко на прах. Към схемата също ще се включи и изкупуване на свинско месо. Ще се разшири и програма мляко в училище; отварянето на нови пазари за износ извън ЕС с премахването на митнически бариери и други.
Интересен факт е, че част от непродадената продукция ще се насочи за сметка на европейска субсидия към уязвими групи като бежанците. Катайнен недвусмислено е заявил, че Еврокомисията отказва пряка намеса в ценообразуването на пазара на мляко, защото това няма да помогне на сектора.Земеделски трактори блокираха района около европейските институции в Брюксел като знак на протест срещу ниските цени на млякото. Фермери от цяла Европа възнамеряват да продължат демонстрацията до края на извънредното заседание на министрите на..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg