Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съкровищата на Монтесума

БНР Новини
Скулптура на змия от главния храм на ацтеките в столицата им Теночтитлан.

Една нощ Върховният жрец на ацтеките сънувал сън. Явил му се богът на войната и слънцето Уйцилопочтли и му казал: „Върви и намери кактус, на който радостно седи орел. Там ще се заселим, там ще побеждаваме враговете си с копие и щит.” Близо 100 години ацтеките търсели мястото, посочено от бога им. Накрая стигнали до брега на красивото езеро Тескоко и там, на остров насред езерото, видели орел, кацнал върху кактус със змия в клюна. На това място започнали да строят своя град. Нарекли го Теночтитлан…
Когато през 1519 г. войниците от експедицията на Ернан Кортес, привлечени от историите за безценни съкровища, достигат до града, зяпват от изумление: Теночтитлан прилича на италианската Венеция! Улиците му са отворени от край до край и по тях  тече вода, а над всички  протоци са прокарани мостове върху здрави греди. Къщите, построени върху колове, направо над водата, са без прозорци, но с просторни вътрешни дворове. Градът се предпазвал от наводненията с 16-километрова дига. По билото на дигите островът се свързвал със сушата.
Археологическите разкопки в някогашната столица на императора на ацтеките Монтесума разкриват останките на теокали, 30–метрова пирамида, с широко двойно стълбище, украсено с глави на пернати змии, оградена от „змийска ограда” – назъбена стена, украсена със змийски глави. Зад стената били още светилището на Кетцаткоатъл, на Тескатлипока, Храмът на Слънцето и невероятният дворец на император Монтесума.
Между 14 и 16 век Теночтитлан бил един от най-бляскавите градове на света.
Още за него можете да научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца”.




12 септември

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Начало на конкурса „Искри“2022

Започна 39-ото издание на националния конкурс „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази, стихотворения или гатанки – всеки има право да участва с не повече от..

публикувано на 01.03.22 в 11:15
„Искри“ 2018

Старт на 36 Национален конкурс за детско литературно творчество „Искри“ 2019

Децата, които пишат, с нетърпение очакват поредното издание на „Искри“ – най-старият литературен конкурс за деца в България. Днес програма „Христо Ботев“ обявява началото на „Искри“ 2019. Конкурсът не задава определена тема и дава пълна свобода на участниците в него. Ако все още не сте навършили 17 години, можете да ни изпратите ваши приказки, разкази,..

обновено на 28.02.19 в 11:06

Сансовино и Венеция

Италианският архитект Якопо Сансовино е бил много важна фигура в развитието на венецианската архитектура. Той е първият, който въвежда стила на Късния Ренесанс във Венеция през 16 век. Като главен архитект на Венеция прави проект за обновяване на центъра на града и превръщането му в символ на свободната република. Започва строеж на поредица от сгради,..

публикувано на 13.02.19 в 08:10

Кой развали времето?

„А, какво чудесно време! Точно за разходка! Но защо летя с краката нагоре, каква е тая вода, която ме облива и носи, носи и облива, май че времето се развали…“. Това си мърмори папагала от африканската приказка „Как боата развали времето“. Можете да я чуете в понеделник, на 11 февруари . „Някога, много много отдавна, небето било ниско. То било толкова..

публикувано на 10.02.19 в 08:05

Кои са професиите на бъдещето?

Неделното ни детско предаване е за всички Вас, които не отлепвате очи от смартфоните си. Ако се чудите защо избрахме тази тема, та обичайно вкъщи ви се карат, когато седите постоянно с телефон в ръка, то е защото ще си говорим за професиите на бъдещето. В морската ни столица Варна се запознахме с Борис Георгиев и с Галин Желязков, специалисти по виртуална..

публикувано на 09.02.19 в 08:00