Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Парите – начин на злоупотреба

БНР Новини

Първите банки, появили се през Средновековието са представлявали шкафове, в които някогашните бижутери са съхранявали пари срещу малка такса и издавана квитанция, и  които били използвани даже за сядане – във всеки случай от тях идва понятието „банка“. Днес живеем в свят на информационни технологии, който познава повече от 70 виртуални парични единици, множество корпоративни платежни средства, а около 2000 общини на планетата ни (повече от 100 от които – в САЩ), вече боравят и със собствени валути, различни от националните. Как еволюцията на паричните знаци от доброто старо време стигна до там, че криптовалута като биткойна заплашва едва ли не да измести реалните пари? Ще се трансформира ли интернет в печатница за дигитални „финикийски знаци“, как се видоизменят самите пари като институция и договор между хора и банки, както и цената, която плащаме за тях? Дали финансовите кризи в един миг няма да се превърнат от временно в перманентно явление, ако съвременната държава позволи на борсовата спекула и банковият капитал да обезсмисли човешкия труд?
   
Чуйте разговора с математика професор Николай Витанов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силата на човешкия дух

За втора поредна година сдружение и социално предприятие "Направено с любов" събра творци с увреждания от цялата страна в град Перник, за да илюстрира силата на човешкия дух, в рамките на едноименния фестивал. Сдружението подпомага хора с увреждания, показвайки техния талант, свидетелстващ за сила и желание да се борят с житейските трудности...

публикувано на 11.10.24 в 15:20

Стендовият моделизъм – прекрасно хоби за търпеливите

"Стендовият моделизъм от хоби в света се е превърнал в бизнес. Моят моделизъм е хартиен, но има различни видове моделизъм. Фигури се изработват от дърво, пластмаса и други материали. От ученическите години се занимавам с това, като първата машина, направена от мен от хартия, беше багерче. Баща ми работеше на камион и аз, като момче, бях впечатлен..

публикувано на 11.10.24 в 13:22

Сепаратизъм и отцепничество във Второто българско царство

Във Втората българска държава (1185-1396) се разгръща един феномен почти непрекъсващ и много опасен – сепаратизмът. Тръгва още с Иванко, "убиеца на Асеня", а завършва с Видинското царство на Иван Срацимир – последната българска твърд, завладяна от османските турци. Какви са причините за възникването, разпространението и всеобхватността на..

публикувано на 11.10.24 в 08:50

Как се става шампион по информатика?

Шуменецът Даниел Койнов и неговите преподаватели по информатика Бисерка Йовчева и Димитър Добрев спечелиха Наградата "Джон Атанасов" в направление "Учениците и техните преподаватели".  Припомняме, че на Балканската олимпиада по информатика през септември дванадесетокласникът от Математическата гимназия в Шумен спечели златен медал в индивидуалното..

публикувано на 10.10.24 в 18:00

Думи от Велики Преслав

Едва ли са много хората извън кръга на учените – историци, археолози, езиковеди и т.н., които ще знаят нещо много повече от най-общите представи, останали от ученическо време, за така наречения "златен век" на българската писменост и култура, за Велики Преслав, за преславската книжовна школа. В същото време изследователите продължават да разширяват и..

публикувано на 10.10.24 в 09:21