Смятаме, че Дъблинският регламент трябва да бъде променен съобразно новите предизвикателства. Това е така, защото бежанците влизат в ЕС през няколко страни - членки – Италия, Гърция, Малта, България - по чисто географски причини. Тази асиметричност доведе до струпване на големи маси хора в страни с уязвими икономики и липса на традиции в интеграцията. Квотният принцип е по-справедлив, защото взема предвид много фактори, освен чисто географския - БВП, безработица, интеграционен капацитет.
За да работи квотният принцип, всички страни трябва да разпознаят отговорността си, допълни Кунева.
България не бива да се успокоява от това, че като че ли остава по-встрани от основното русло на бежанската река, защото това може да се промени, когато в Европа бъдат затегнати мерките за пресичане на бежанския трафик.
Тобиас Билстрьом, заместник-председател на парламента на Швеция и дългогодишен министър по миграцията и убежището, коментира:
Необходимо е ново европейско лидерско поведение и тези хора да бъдат интегрирани в нашите общества. ЕС трябва да има много по-активна външна политика, за да знаем пътищата, по които се придвижват бежанците, идващи от Северна Африка и Близкия изток.
ЕС трябва да работи в по-тясно сътрудничество с Турция, САЩ , Иран и Саудитска Арабия. Необходима е обща стратегия за справяне с общите предизвикателства, убеден е дипломатът.
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за..
"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в..
"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg