Данните от доклада на Сметната палата коментира в предаването "Преди всички" от д-р Десислава Кателиева, председател на Националната асоциация на работещите в Спешната помощ.
Според нея спешната помощ в момента осигурява 24-часова безплатна медицинска помощ в много населени места в страната и не отговаря на стандартите за оказване на спешна медицинска помощ.
Това, което са препоръките за оказване на спешна медицинска помощ, всъщност е, че трябва екипът, определен от случаите, да достига до осмата минута до пациентите. При нас това дори не е заложено по настоящия действащ стандарт, което не ни прави спешни медици. Слава Богу, това са между 5 и 10% от всички спешни повиквания, обясни д-р Кателиева.
Тя посочи, че трябва да се постигне унификация и стандартизация на всички спешни центрове в страната, да отговарят на едни и същи изисквания и да са оборудвани по идентичен начин.
Редно е в отдалечените населени места да се постигне правилно разпределение на екипите, т.е. да има достатъчен брой екипи, които да стигат навреме. В момента разпределението е подчинено на принципа гъстота – население – натовареност на екипите, което не е правилно, коментира д-р Кателиева.
Тя е убедена, че за по-ефективна спешна помощ е необходима нова наредба:
Подписът на министъра на здравеопазването под тази наредба ще покаже истинската ангажираност на министерството да промени системата по правилния начин, за да се случат нещата. Ние чакаме този подпис.
Цялото интервю с д-р Десислава Кателиева можете да чуете в звуковия файл.
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект,..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg