Среща разговор със скулптора Величко Минеков ще се състои в Културен център – "Тракарт" от 18 часа довечера. Минеков е сред най-известните български скулптори от 60-те и 70-те години на миналия век.
Той е роден в пазарджишкото село Мало Конаре. Създава силни женски тела – обли, масивни, с опростени форми и отчетливо чувство за обем.
Негови по-известни монументални паметници са фигурата „София“ в Ротондата пред Централна гара в София, паметникът на Съединението в Пловдив, фигурата на Владимир Димитров-Майстора пред сградата на СБХ на “Шипка”№6, скулптурите на площада пред театъра в Пазарджик, сред които такива като „Жажда“ и „Нестинарка“, мемориалът „Хан Аспарух“ в Добрич, фигурите „Театър“, „Музика“, „Плодородие“, „Ръченица“ в Габрово.
Величко Минеков завършва Скулптура (1954) във ВИИИ “Николай Павлович” /НХА/, София при проф. Любомир Далчев. Негови преподаватели са също проф. Андрей Николов и проф. Марко Марков.
В продължение на 20 години /1964-1984/ е преподавател в Художествената академия и неин ректор /1976-1983/. Професор е по монументално-декоративна скулптура.
Величко Минеков участва в Първото световно биенале в Париж (1959), а през 1968 г. – в биеналето на съвременното изкуство във Венеция. Негови произведения пътуват за експозиции в Москва (1957, 1959, 1969), Будапеща (1964), Букурещ (1964), Атина, Прага, Истанбул.
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg