Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

| обновено на 09.01.25 в 13:26
Снимка: БНР

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те.

"Може би тенденциите не ни засягат толкова пряко", сподели Десислава Желева. "По-скоро се стремим да правим устойчива литература и да издаваме книги, които не са толкова базирани на моментните вълни, а такива, които ще останат в библиотеките, домовете и умовете на читателите за по-дълго време." Тя подчерта, че основната аудитория на издателството е по-зряла публика с ясно изграден литературен вкус. "Издаваме класически издания и съвременна литература, но не толкова жанрова", допълни Желева, акцентирайки на дългосрочния подход към избора на заглавия.

Темз Арабаджиева обърна внимание на важността на технологичните промени и тяхното въздействие върху издателската дейност. "Смятам, че част от тенденциите на 2024 г. ще се пренесат и през 2025 г. Целият бранш на книгоиздаването ще трябва да се замисли по-сериозно за някои от новите явления, на които станахме свидетели", сподели тя. Една от основните теми, според Арабаджиева, ще бъде ролята на изкуствения интелект. "Това се превърна в много любима тема за обсъждане – как тя ще се отрази на бранша", отбеляза тя, визирайки както потенциалните възможности, така и предизвикателствата, които технологиите носят със себе си.

"Нашето мото е ‘Книги за цялото семейство’," сподели Димитър Риков. Той подчерта, че стратегията на издателството е насочена към разнообразие и обхващане на всички жанрове. С тази философия те се стремят да предложат по нещо за всеки читател, независимо от възрастта и интересите му.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10

20 години специалност "Модерен танц" в Националното училище по танцови изкуства

Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..

публикувано на 23.02.25 в 08:50

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55