Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Една от слабостите на Кольо Фичето

БНР Новини
Снимка: БГНЕС



И поръчители и извършители на пътното строителство у нас донесоха едно откритие в климатологията – че на територията на България има влага. На основата на това откритие обикновено нито магистрала, шосе или селски път не се завършва навреме или в обявените от началото финансови параметри. Понякога се намесва и археологията, но в отчетните документи по усвояването на парите причината е само във валежи, подпочвени води и непредвидени от мокрота свлачища. И така, поради тази непозната характеристика на времето у нас, строителството се оскъпява планомерно и явно предвидимо, като форсмажорни обстоятелства. В последните години само за досегашната магистрала „Струма” накрая се додадоха над 30 млн. лв., за „Марица” над 20, Не говорим за ремонтите след откриване. Тези пари са от бюджета и реално обезсилват търговете. И още един пример – за изграждането на последното трасе до Благоевград беше избран италиански консорциум, който изведнъж фалира. Та общо за последните пет години държавата, т.е. платилите данъците си българи, са надплатили на пътните строители над 90 млн. лв. поради липса на сухо време и произтичащата от това стабилност.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мрежи за фронта и вино за мира: Българските общности в Одеска област

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" продължаваме с разказите на хората от Украйна в третата година от войната. Доротея Николова от Радио Варна разказва за плетенето на маскировъчни мрежи и богатите села в Одеска област. В Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и..

обновено на 07.08.24 в 11:20

София и бъдещето на Боянското блато: Път към екологичен парк

Боянското блато продължава да пази много от своите уникални характеристики, въпреки че през годините е било подложено на множество предизвикателства. Александър Колев, председател на сдружение "Защита на Боянското блато", разказва за тези предизвикателства и ангажимента на институциите към територията. През 2022 година, територията на Боянското..

обновено на 07.08.24 в 10:10

Парадоксът на модерния фитнес, или къде грешим?

Живеем във време, в което почти всички носим на китките си часовници, които измерват крачките ни, сърдечния ритъм, мускулните съкращения и улавят и най-дребната физическа активност. Посещаваме гимнастически и фитнес салони, тренираме с треньори, съветваме се с признати и непризнати от науката експерти. В същото време се задъхваме от относително..

публикувано на 06.08.24 в 12:52

Уелнес индустрията под микроскоп: Какво наистина укрепва имунитета ни?

На днешния 6 август говорим за митовете около имуностимулантите в ефира на предаването "Време за наука". Има ли начини чрез различни хранителни добавки да засилим имунитета си, или е най-добре да не пречим на тялото си да ни пази от самите нас? Кои от носещите стълбове на могъщата уелнес индустрия лежат върху научни основи и кои върху митове и..

обновено на 06.08.24 в 12:22
Палми Ранчев

Парижката олимпиада през погледа на Палми Ранчев: Изкуство, политика и спорт

В ефира на "Нашият ден" Палми Ранчев, български поет, белетрист, сценарист, състезател и треньор по бокс, коментира олимпиадата в Париж. Той сподели, че може би от дете следи олимпиадите и смята, че тази в Париж е невероятна. Според него, всяка следваща олимпиада показва човека и хората в по-добра светлина . Откриването бе свързано с..

публикувано на 06.08.24 в 11:41