Хаос и напрежение са възникнали в британската военновъздушна база в Декелия в Кипър заради протести на настанените временно в нея бежанци. Те са подпалили палатки, има и заплахи за самоубийство, съобщи електронното издание на вестник "Гардиън" и публикува видиозапис от инцидентите.
В британската военна база в Декелия в момента се намират 114-те бежанци, сред които жени и 28 деца, спасени преди две седмици от водите на Средиземно море край другата британска военна база на острова "Акротири". Те са от Сирия и Палестина, според техните изказвания.
В понеделник бежанците са подпалили две палатки в знак на протест срещу условията на живот в базата и задържането им в нея. Край телената ограда те са викали "Ние сме хора, а не животни", един мъж е заплашил, че ще се самоубие.
Според говорителя на британските бази в Кипър Шон Тъли, цитиран в кипърските медии, бежанците в Декелия имат достъп до храна, подслон, помещения за хигиена, неприкосновеност на личния живот и комуникации, като условията за това са одобрени от ООН.
Британските власти продължават да работят в тясно сътрудничество с правителството на Кипър за разрешаване на ситуацията с бежанците, но все още няма яснота за тяхното крайно местоназначение. Проблемът е в спора за това чия отговорност са те – на Великобритания, на чиято суверенна територия в рамките на военната база те бяха спасени, или на Кипър. Британското министерство на отбраната първо съобщи, че те трябва да бъдат поети от Кипър, като част от споразумение между двете страни от 2003 г.
Правителството на Обединеното кралство е категорично, че няма да позволи да се отвори нов мигрантски маршрут към страната чрез нейните бази в Кипър. Според Върховния комисар на ООН за бежанците обаче тези мигранти де факто са отговорност на Великобритания, като Кипър ще им предостави на своята територия достъп до необходимите услуги.
Досега само 12 от спасените бежанци са изразили интерес да кандидатстват за убежище. Повечето от тях са заявили, че Кипър не е е бил първоначалната им дестинация и тук, затворени в британската база, те се чувстват лишени от свобода.
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg