Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Един завет за пътеките на паметта

БНР Новини
Соня Пенкова
Снимка: Кирчо Стоичков
Кой е първият водолаз в Българската армия? А кой е композиторът, написал музиката на бойния марш "Един завет", по стихотворението на Иван Йончев „Завета на дедите”? Помним ли днес тези имена? Едва 100 години са изминали от Първата Световна война и малко повече - 130г. след Сръбско-българската война през 1885 г.. Странно, колко далечно ни изглеждат не само като факти, но и като емоция. Уви, все по-малко обръщаме внимание на фамилните истории, но ако поразровим из тях, със сигурност ще открием името на някой прадядо, участник в събитията. Дори тогава да е учил в странство или е имал работа извън България, той непременно се е връщал, за да защитава Родината, бащиния дом, любимите хора, заради нас - бъдещите потомци...

Какви прояви днес в Националния военноисторически музей ни припомнят за тези драматични моменти от българската историята? - Войните могат да са с различно лице, особено когато минават през светоусещането на картините и писмата от фронта. За участието и ролята на българските художници във войните разказва доц. д-р Соня Пенкова, директор на Националния военноисторически музей.

Наричат Архангелов ден "мъжка Задушница". Според вярванията, на Архангел Михаил са отредени много функции, включително да закриля хората на дълга. . Името в превод означава "Кой е като Господ?". Има го в различни нюанси: в християнството, на иврит. Среща се дори в Корана, като Микал. Ще го откриете по целия свят : Михаил, Михаел, Мигел, Микеле, Мишел, Майкъл. На фински е Мика, на гръцки Михалис. Има го още в сръбски, румънски, келтски, шотландски, каталонски, шведски, датски, норвежки, даже на корейски..

На унгарски е Михай. Кога, обаче, в Унгария е денят за почит към светеца? И още за културните кръстопътища и възможностите да опознаем други култури, разказва Лиана Петрова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свищовската търговска гимназия

Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов е едно от първите действащи професионални училища в България, за които разказваме в нашата радиоенциклопедия. Създадена е през 1883 г. Впрочем за първи път частно търговско училище или Първобългарско приватно училище в Свищов е открито още преди Освобождението – през 1873 г. от..

публикувано на 29.07.24 в 16:05

Българските ученици са най-добрите в "Математика без граници"

"Имах късмета да попадна на добри учители, които ми показаха математиката по привлекателен начин и така ме спечелиха за тази кауза. Повече от 40 години преподавам и работя в тази област", заявява в предаването "Следобед за любопитните" създателят на сдружението "Математика без граници" Любомир Любенов.  "Математика без граници", според..

публикувано на 29.07.24 в 11:10
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18