Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какъв е психологическият профил на терористите

БНР Новини
Георги Димитров в студиото на предаването.
Снимка: Кирчо Стоичков

Как да разпознаем психопатите около нас? Наказуеми ли са престъпленията, извършени от психопати според българското законодателство? Кои са клиничните характеристики на психопатите? Психопатите могат да причинят болка на други хора без да изпитват вина и угризения на съвестта за това – каза в предаването психолога Георги Димитров, който живее и работи в Лондон – магистър по психология, член на Британското психологично дружество и член на Американската психологична асоциация, бивш служител на Института по психология към МВР, автор на книгата „Поглед към хипнозата – загадки и реалност“.
Защо психопатите извършват престъпления? Може ли хипнозата да „поправи“ един психопат, да го превърне в нормален човек? Какви са най-честите случаи, с които психологът се среща в Лондон? Има ли разлика в психичното здраве между обществото в България и в Лондон? Кога се ползват услугите на психолог в криминалистиката? Хипнозата и разпита на свидетели, какво показва световната практика?





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефания Колева

Рожден ден с ретроспекция: Стефания Колева за личното и професионално израстване

Днес, на 29 юли, честитим рождения ден на талантливата актриса Стефания Колева. За нея този период е изпълнен с летни турнета и нови професионални предизвикателства. Заедно с актьора Деян Ангелов, тя участва в множество представления на открито в големите градове на страната, а през август и септември ще я видим и на сцената на "Маймунарника" в..

обновено на 29.07.24 в 09:00

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35