Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В „Радиоколекция“ Радиотеатърът представя „Сидхарта“ от Херман Хесе в 31 части, прочетени от Васил Бинев + podcast

Всеки делничен ден от 30 ноември до 11 януари, от 21.20 часа

| обновено на 28.12.15 в 16:10 БНР Новини

ОМ!
Бавно цъфтеше, бавно узряваше в Сидхарта прозрението какво всъщност е мъдростта, каква е целта на дългото й търсене. Тя не беше друго, освен готовността на душата, способността, тайнственото изкуство във всеки миг от живота да се чувства и вдишва мисълта за единството.
                                                                                                                                                                  „Сидхарта“, Херман Хесе
Чуйте от 1 до 10 част на „Сидхарта“

Чуйте от 11 до 20 част на „Сидхарта“

Чуйте от 21 до 31 част на „Сидхарта“

Свещенният слог ОМ може да се преведе като Всичко. То е първоначалният звук, сътворяващ Вселената. То е името на Бог, на абсолюта, на Висшия разум, който съдържа в себе си началото, процеса и смисъла. То е безкрайността на духа и единството на всички неща.  ОМ вдъхва ред в хаоса. Свързва прекъснатите връзки. Стига до дълбините на същността ни.
„Сидхарта“ е роман-медитация. Великолепен е за слушане. Красив и мъдър е. И въпреки че Говинда, най-добрият приятел на Сидхарта, казва, че мъдростта е несподелима, ние с радост и благоговение споделяме с вас съкровището „Сидхарта“, което нобеловият лауреат Херман Хесе е подарил на човечеството.
„Сидхарта” се появява през 1922 година, когато Първата световна война е поставила на изпитание вярата в човека и възможностите му да строи мир и хармония. Тогава някои от европейските интелектуалци са обърнали поглед на Изток с надеждата там да открият отговорите, които не намират в европейската цивилизация. За Хесе сякаш е естествено да потърси разковничето тъкмо там, тъй като той е роден в семейство на мисионери, които са прекарали голяма част от живота си на Изток.  Редовете от Библията и от индийските и китайските свещени книги са се сливали в едно в ранните детски години на Херман Хесе. И според него Европа хвърля усилия да интелектуализира културата си, да овладява света и да господства над него, но не научава почти нищо за самия човек, за човешката същност. Европеецът е безсилен пред самия себе си, тъй като завладява навън, но не и навътре. Мъдростта на Изтока дава друга гледна точка: да не спориш с битието, а да го приемеш и да се слееш с него. И както казва Сидхарта: „Да търсиш, значи да имаш цел. Но да намериш, значи че си свободен, разкрит, че нямаш никаква цел”.
В края на тази година и в началото на следващата, когато правим равносметки и когато няма как да затворим очите си пред фактите, които всеки ден ни напомнят,  че на земята ни не става по-сигурно и по-уютно, а напротив, все по-разединено и тревожно е, тъкмо това е идеалното време да споделите с нас „Сидхарта“ – роман за лъкатушния житейски път на всеки човек, докато прозре истината, че ние всички сме свързани и сме едно цяло. И най-важното – че светът е съвършен във всеки един миг. Ом!
Приятно слушане!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05