Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обама: Одобряването на "Кийстоун Екс Ел" би подкопало глобалното ни лидерство

Снимка: ЕПА/БГНЕС

След 7-годишно отлагане броени седмици преди Конференцията в Париж президентът на САЩ Барак Обама сложи край на "Кийстоун Екс Ел" – проект за петролопровод от нефтените пясъци в западната канадска провинция Албърта до щата Небразка и Мексиканският залив. Това решение предизвика бурни реакции от политици и лобисти.

Денят, в който Барак Обама даде червена светлина на проекта "Кийстоун Екс Ел" събрали се пред Белия дом  природозащитници възторжено приветстваха края на няколкогодишната сага. За тях стъпката дава надежда за по-сериозни удари срещу индустрията с изкопаеми горива, която през изминилаите около 2 века се превърна в заплаха за планетата. И докато природозащитници ликуваха консерватори защитаваха пред журналисти тезата си, че Обама се е подал на екорадикалисти и  така е попречил на създаванео на нови работни места.

Президентът обяви и двете тълкувания за грешни:

Този тръбопровод не би разрешил с вълшебна пръчка проблемите на икономиката както някои обещаваха, нито пък би бил експресната лента към климатична катастрофа.

Сега Америка е глобален лидер, когато става дума за сериозни действия за борба с климатичните промени и, честно казано, одобряването на този проект би подкопало глобалното ни лидерство.

Обама прие борбата с климатичните промени като приоритет на своето президенство, а републиканците го обявиха за враг на въгледобивната индустрия. За консерваторите действията на Обама по този въпрос са свързани основно със загуба на работни места.

Компанията "ТрансКанада“, разработила проекта, изрази разочарованието си от решението на Барак Обама и обяви, че 9000 работни места в Съединените щати и още над 2000 в Канада ще бъдат пожертвани със замразяването на „Кийстоун“. Сходна бе реакцията и на бившия министър на финансите на Канада Джо Оливър - твърд поддръжник на проекта:

Проектът за съжаление се превърна в символ на екологичната кампания и именно заради този символизъм бе изключително политизиран. Загубихме представа за фактите и когато навлезем в зоната на символизма и политиката, се губи преценка за това кое е важно както за околната среда, така и за икономиката.

Премиерът на провинция Албърта Рейчъл Ноутли коментира решението на Барак Обама да спре проекта за преноса на наречения от него „по-мръсен петрол“ така:

Решението подчертава необходимостта да подобрим екологичните си показатели и репутация, за да постигнем целта си да изградим енергийната инфраструктура на Канада, включително чрез изграждане на нефтопроводи до нови пазари.

Министърът на външните работи на Канада Стефан Дион, ключова фигура в новия кабинет, акцентира върху необходимостта страната да работи за въвеждането на повече зелени технологии:

Трябва да докажем, че сме способни да изнасяме нашите ресурси, включително петрола от нефтените пясъци. Но също така трябва да подобрим нашия отпечатък върху околната среда. Затова и бяхме избрани на парламентарните избори. Имаме план да инвестираме в реализацията на зелените технологии и инфраструктура… Околната среда и икономиката трябва да вървят ръка за ръка, допълни още канадският министър.

Две основни групи в Канада приветстваха спирането на „Кийстоун“ - канадската Нова демократическа партия и природозащитните организации. Председателят на НДП Том Мълкеър, чиято политическа формация бе твърдо против проекта, заяви:

С наближаването на Парижката конференция за климата, сега се изпраща ясен сигнал, че всички вземат много по-сериозно тези въпроси.

Отказът от „Кийстоун“ няма да повлияе доставките на петрол от нефтените пясъци на Канада. Макар че Обама нарече суровината „мръсен петрол“, вносът на суровината, равняваща се на над 40% от вносния петрол на Съединените щати, ще продължи както досега чрез железопътен транспорт. Или както подчерта премиерът на Албърта Рейчъл Ноутли:

Истината е, че Съединените щати разчитат на нашия петрол, към момента внасят над 300 милиона барела петрол дневно, затова не смятам, че видът петрол е логично обяснение на позицията им.

Канадската асоциация на производителите на петрол обяви, че суровината във всички случаи ще намери „нови пътища до пазарите“. Още повече, че няколко поредни години индустрията отчита ръст на производството в страната, чийто залежи са третите в света след Саудитска Арабия и Венецуела.

Целия коментар на кореспондента на БНР в САЩ Младен Петков, както и репортажа на Биляна Николова чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.