Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За или против безсмъртието

БНР Новини

Елена Макропулос е на 300 години. Баща й е търсил средство за вечен живот. Цената на неговите открития е безкрайният живот на дъщеря му. На пръв поглед сюжетът се движи по криминалната линия на разрешаването на загадка, свързана с изгубено завещание. На втори – става дума за несподелена любов и за разбити сърца. А на най-дълбок план въпросът е: ако наистина някой притежава средство, което да осигури безсмъртие, има ли смисъл да го даде на човешкия род. Живеем съвсем мъничко. На земята сме съвсем за кратко. Но какво би било да пребиваваме в земните си тела векове? Или повече? Например като дребни чиновници. Или като невежи всезнайковци... Дали безсмъртието би възвисило човека? Би ли превърнало хората в по-смислен и добър вид?
Тези въпроси задава авторът Карел Чапек (1890-1938), един от най-известните чешки писатели, драматурзи и публицисти. „Делото Макропулос“ или в още по-прецизен превод – средството или нещото Макропулос, е пиесата, която заедно с лиричната комедия „Разбойници“ и с фантастичната пиеса „R.U.R.“ (в която Карел Чапек за първи път въвежда думата „робот“) донася на Чапек световна известност.
Участват актьорите: Невена Мандаджиева, Валентин Ганев, Васил Попов, Елена Русалиева, Петър Русев и Светослав Пеев.
Постановка: Маргарита Благиева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антиутопията "Восъчко" в ефира на "Христо Ботев"

Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..

публикувано на 01.11.24 в 16:15

Мир, обратното на война

Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..

публикувано на 12.09.24 в 11:56
Първото издание на „Под игото“ на български език

Величието на "Под игото": препотвърждаване

На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..

публикувано на 06.07.24 в 16:15

Седмица на животните в Радиотеатъра за деца

На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..

публикувано на 12.05.24 в 09:35

Смислен разговор

"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..

публикувано на 10.05.24 в 18:02