Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейски и други паралели – културното наследство на Алжир

БНР Новини
Н.Пр. г-жа Латифа Беназза, извънреден и пълномощен посланик на Алжирската демократична и народна република в България
Снимка: Посолство на Алжир в България

Не е никак трудно да се убедим, че споменаването на Алжир винаги предизвиква смесени чувства у повечето хора. Някакво усещане за неудовлетвореност – за тези, на които съдбата все още не е позволила да се разходят из улиците на древните алжирски градове, макар и за ден-два. ... И за другите, които дори са имали възможност да поживеят в тази страна. И да почувстват горещия дъх на миналото и на настоящето... И аромата на богатата и разнообразна кухня, оцеляла през вековете…
През 2011 г. Европейската комисия приема в своята годишна програма за действие, да бъде предоставена сумата от 34,5 млн евро в полза на Алжир. Като една голяма част от тези средства са предназначени за опазване и популяризиране на алжирското културно наследство. В подкрепа на това решение Щефан Фюле, комисарят по разширяването и европейската политика за съседство (за периода до 2014 г.), заявява: „...Със своята помощ Европейската комисия подкрепя волята на Алжир за постигане на напредък в областта на културното наследство …Алжир притежава многобройни исторически забележителности и новата помощ ще бъде насочена към опазването на това ценно наследство…“
Алжир е единадесета по големина страна в света и първа по размери на Африканския континент, разположена в северозападната му част. Това е една от богатите държави в Африка. Богата не само с успехите и резултатите от своята икономика, базирана предимно на добива и износа на петрол и природен газ, но и със своето разнолико културно наследство.
В старинния град, наречен Касба, останал от пуническия период – Касба на Алжир – през четвърти век пр. Хр. е създаден картагенски търговски център. Днес там могат да се видят останките на крепостта и дворци, градени в оригинален ислямски архитектурен стил... На територията на днешна АНАБА, в началото на първото хилядолетие е процъфтявал един друг античен град – Афродизиум – по онова време център на ранното християнство. А през 430 година тук приключва земния си път св. Августин.

Държавата се отнася с голямо внимание към своите уникални паметници на културата, много от които са включени и в списъка на ЮНЕСКО, като част от световното наследство. За културното богатство на Алжир разговаряме с Н.Пр. г-жа Латифа Беназза, извънреден и пълномощен посланик на Алжирската демократична и народна република у нас.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавна опера Варна кани децата зад кулисите с "Оперни тайни"

Обиколката ни завършва в морската столица, където Държавна опера Варна представя най-новия си проект – "Оперни тайни". Инициативата стартира утре, 22 февруари, и е разработена за срок от една година . Проектът е насочен към най-младата публика на възраст от 6 до 14 години . Операта ще отвори вратите си за малките зрители, като ги поведе зад..

публикувано на 21.02.25 в 10:03

Как старите велосипеди ще оживеят в спектакъла "Коса"?

Пловдивската опера отправя необичайна покана към жителите на града – "Дари стария си велосипед, за да стане част от сценографията на мюзикъла "Коса"!". Идеята идва от постановъчния екип на премиерния спектакъл – режисьорът Веселка Кунчева и сценографът Мариета Голомехова. Двете творци работят върху визия, която да улови духа на свободата и..

обновено на 21.02.25 в 09:16

Праисторическите тайни на Стара Загора – събитие с акад. Николов

На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на събитието е "За корените на европейската цивилизация. Стара Загора – град на 8000 години". Участниците ще имат възможност да се докоснат до дълбините на миналото и да разберат повече за..

обновено на 21.02.25 в 09:02
Яница Радева

Яница Радева е разказвач на месец февруари в Столична библиотека

В Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Разказвач на месеца" на 24 февруари 2025 г. от 18:30 ч. ще гостува Яница Радева. Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката.  Впрочем тя пише проза, но и..

публикувано на 21.02.25 в 09:00

Нова книга с разкази на Пламен Антов

Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи.  Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " .  В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..

публикувано на 20.02.25 в 18:00