Хан Персиан. В учебниците по история за него има 4-5 реда – владетел от Крумовата династия, наследник на Маламир и баща на Борис, воювал тук-там с Византия, тук-там със сърбите, присъединил Македония, потвърдил мирния договор с франките… Дори за името му има разминавания – едни го наричат Пресиян (дали пък не си мислят, че то идва от отглаголното съществително „пресищане“?), други го славят като Персиан (вероятно предполагащи, че в него се крият препратки към старата и могъща Персия, водеща името си от митичния герой Персей, убиеца на Медуза?). Така или иначе, хан Персиан е един от най-загадъчните, тънещи в мрака на историята български владетели от времената на предхристиянския период и това го прави великолепна тема за предаването „Премълчаната история“, стараещо се да осветлява, доколкото е възможно, тъкмо такива обрасли с паяжини кътчета от българското минало. Хан Персиан става наша тема и заради романа на Красимира Йончева „Изгревът на буквите. Слово за Персиан, от Бога кан на българите“, който се опитва да хвърли поне малко лъчи върху неясното време на българската държава кажи го непосредствено преди решителната крачка – приемането на християнството. Говорим с авторката за мотивите ѝ да напише този роман, за онова, което успява да открие и извади на повърхността на съвремието в него. В разговора помощ ни оказват и историците доц. Веселина Вачкова, историк, преподавател в Националната художествена академия в катедра „Изкуствознание“, и доц. Цветелин Степанов, преподавател в Историческия факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Целта е да достигнем до едно такова познание за древните ни предци, което да ги разтовари от сравнително разпространеното мнение, че те са безбуквени варвари и някакви степни атиладжии, а всъщност са народ с величествена държава и солидна култура и то не само материална, но и духовна.
Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук
"Образованието по екология и биоразнообразие е ключово, за да може човек не само да се научи да познава по-добре света около себе си, но и да го цени и да го пази", казва Александър Маринов-Санчо. Той е преводач по професия, но еколог и орнитолог по душа и сега споделя своя опит като доброволец в лагера в националния парк "Шумава" в Република Чехия...
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..
Както неведнъж сме установявали в разговорите си за езика, намесата на политиката в теми, по които думата би трябвало да има единствено науката, винаги има злощастни последствия не само за научната истина, но и за отношенията между хората и държавите, за културата и духовния климат изобщо. Историята на двете славянски азбуки – глаголицата и..
"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес..
Една от малкото фондации, създадени в началото на прехода и запазили дейността си и до днес, е фондация "Еврика". Около 3000 стипендианти – студенти и ученици, над 1750 безвъзмездно подпомогнати млади хора да специализират в престижни научни центрове и компании, както и да участват в международни научни форуми – това е съвсем бегъл поглед към..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg