Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Красива Коледа със собствени идеи

Кети Димитрова (вляво) и Светла Милчева в студиото на „Нашият ден - практично”.

Няма нищо по-прекрасно от това да направиш сам украса. За дома, за елхата. За да ни е по-красива Коледата. Можем да го направим с пачуърк. Всеки един от нас, по-точно - всяка една жена пази стари дрешки на детето, малки остатъци от парчета или непотребни покривки. Пачуърк е вид ръкоделие, пришиване на отделни парчета плат от различни материи и цветове. Модата „пачуърк” навлиза в домовете още през XII-XIII век, но се налага като тенденция едва през IX век. Първоначално юрганите от този тип са използвани като заместител на износените одеяла, но постепенно шиенето им станало популярно хоби, успешен бизнес, мода и дори изкуство. Идеята да превърнеш и на най-обикновените парчета плат в разноцветна мозайка, която да топли и едновременно с това да краси брачното ложе, се сторила привлекателна на домакините. Името пачуърк (patchwork, от patch - кръпка и work - работа) идва от Западна Европа, но и нашите баби са ни оставили достатъчно традиции в тази посока.
С пачуърк лесно ще разчистите ненужните и износени дрехи от гардероба, като ги превърнете в нещо оригинално и полезно. С пачуърк домът става по-весел и шарен. Но, за да си направите пачуърк, трябва да сте търпеливи. Ако сте от начинаещите, започнете с някой по-лесен модел. Ще са ви необходими игли, конци, парчета плат, шаблон, от който да гледате, остра ножица, линия и молив за точното очертаване и изрязване на формите.


Слушайте как го прави Кети Димитрова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15