Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Критическата съвест: Димитър Аврамов и особеностите на българската култура в годините на късния социализъм

Има имена в историята – културна, социална, политическа, за които потомците придобиват знание за тяхната значимост и важност едва след като си отидат от света. За България това е особено характерно – тук приживе човек трудно, дори бих казал свръх-трудно приживе ще получи признанието, което заслужава – трябва да умре, за да го има. В някаква степен горното се отнася доста към живота и делото на проф. Димитър Аврамов – един от най-ерудираните, задълбочени и информирани изследователи, аналитици и критици на българския художествен живот. Слава Богу, днес той се радва на заслужена слава, книгите му биват издавани, за да успее да види читателската публика какъв висок естет и учен е имала в негово лице. Без съмнение, при други условия проф. Димитър Аврамов би се превърнал във фигура от световна величина, каквато е например Кенет Кларк в изкуствознанието или Морис Бланшо в литературоведението. Книгата му за Бодлер например е приносна не само в български, но и в световен мащаб, колкото до статиите и изследванията на български художници, по своята дълбочина и информираност, биха могли да се мерят само с такъв величествен ум като този на Кирил Кръстев. Много е важно, според мен, точно такива водещи личности на българския интелектуален живот да бъдат обговаряни, пропагандирани, заявявани, защото сочат, че в нашата макар и по общо мнение периферна и не толкова значителна в културно отношение страна, се раждат и такива гиганти на знанието. И – благодарение на тях, общото мнение за незначителността българска хвръква по дяволите, стопява се като снежен човек на пролет, изфирясва като загрята над 100 градуса вода. Като – трябва да отчетем, всичко постигнато от проф. Димитър Аврамов е в ситуацията на един режим, който изобщо не е поощрявал ерудираността и съвестното изследване, напротив – биел е през пръстите всеки, позволил си по този начин да проучва световната култура, без да ѝ пришива скудоумни догми и клишета. Така делото на проф. Димитър Аврамов се превръща в още по-значимо и тъкмо тази значимост е в центъра на предаването „Премълчаната история“. Гости в студио 38 на БНР бяха двама професори и близки приятели на Димитър Аврамов – философът Георги Каприев и литераторът Божидар Кунчев

Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Национален парк „Шумава“, Чехия

За националния парк "Шумава" в Чехия или защо биоразнообразието е толкова важно

"Образованието по екология и биоразнообразие е ключово, за да може човек не само да се научи да познава по-добре света около себе си, но и да го цени и да го пази", казва Александър Маринов-Санчо. Той е преводач по професия, но еколог и орнитолог по душа и сега споделя своя опит като доброволец в лагера в националния парк "Шумава" в Република Чехия...

публикувано на 12.12.24 в 07:55

Чудото шоколад – Епизод две: Капризният шоколад – технологии, грешки и романтика

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..

публикувано на 11.12.24 в 12:25

Проф. Вида Вукоя: Писмеността е основно културна единица, а не политическа

Както неведнъж сме установявали в разговорите си за езика, намесата на политиката в теми, по които думата би трябвало да има единствено науката, винаги има злощастни последствия не само за научната истина, но и за отношенията между хората и държавите, за културата и духовния климат изобщо. Историята на двете славянски азбуки – глаголицата и..

публикувано на 11.12.24 в 09:35
Д-р Димчо Радев

Реставрацията е търпение, изключителни познания и най-вече умения

"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес..

публикувано на 10.12.24 в 16:15

Фондация "Еврика" между старата и новата година

Една от малкото фондации, създадени в началото на прехода и запазили дейността си и до днес, е фондация "Еврика". Около 3000 стипендианти – студенти и ученици, над 1750 безвъзмездно подпомогнати млади хора да специализират в престижни научни центрове и компании, както и да участват в международни научни форуми – това е съвсем бегъл поглед към..

публикувано на 10.12.24 в 14:42