Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Забравените българи на изток и на запад

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

За България, както и за Унгария, историците – и то не само български или унгарски, твърдят едно и също – че двете държави граничат със самите себе си. Български малцинства живеят в почти всички държави от Балканския полуостров, макар някои от тях безапелационно асимилирани или прокудени – Сърбия, Румъния, Турция, Албания, има и в Унгария, в Чехия, в Молдова, в Украйна, в Русия… Исторически сложилата се тяхна съдба въобще не ги гали с перце, напротив – те са по-скоро потърпевши от множество репресивни и анихилиращи мерки от страна на централните правителства в техните държави; особено от тези, които са воювали с българите за съответните територии.
Едва напоследък, през годините на демократичните промени в района, се заговори за тези изоставени българи в албанските планини, сред косовските полета, сред бесарабските ширини и украинските степи. Та именно на тях обръщаме внимание във второто поред издание на предаването „Премълчаната история“ за 2016 година. Срещаме се с българи от изток и от запад – от просторите на изток, равни и необятни, до върховете на запад, остри и безплодни. Говорим за оцеляването на тези наши сънародници, за начина, по който са успели да съхранят своята идентичност, за доста особените им обичаи и традиции в една инаква, различна страна.
За перспективите пред тях, за тежките исторически загуби, за изоставилата ги за дълго българска държава, за надеждите и очакванията им. Музиката им, културата им, вярата им, нравите им, ритуалите им – това са обектите на нашето внимание, но и историята, превърнала се за тях повече в мащеха, отколкото в майка.
Гостуват ни доц. д-р Веселка Тончева и гл. ас. д-р Галин Георгиев от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българската академия на науките.




Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавата за децата – добър 3.59

Няма нищо по-ценно за едно семейство от децата. Би трябвало и за държавата да е така. Ако сега, уважаеми читатели/слушатели, ви попитам –  Така ли е , едва ли положителните отговори ще преобладават. Защото действията и политиките на държавата ни, които трябва да осигурят нормална среда за отглеждане и възпитание на децата ни, категорично не са..

публикувано на 30.04.24 в 17:17

Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката

В Националния политехнически музей гостува документалната изложба "Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката", посветена на основоположника на българската метеорология, климатология и сеизмология на нивото на европейската наука. Тя е подготвена от екипа на Исторически музей - Стрелча, с директорката на музея Леда Петкова. Експозицията може да бъде..

публикувано на 30.04.24 в 15:40

Науката като част от културата на града

Вълнуващи срещи с Космоса, науката и технологиите, работилници, демонстрации и богата училищна програма – наближава 14-ото издание на Софийския фестивал на науката (9 и 12 май) . Любов Костова от фондация "Красива наука" представя акцентите във вълнуващата програма на научния фестивал, който е част от Културния календар на Столична община...

публикувано на 30.04.24 в 11:35

Нова магистърска програма по астробиология в СУ

СУ "Св. Климент Охридски" открива  нова интердисциплинарна магистърска програма по астробилогия . За целите и възможностите, които предлага специалността, в "Нашият ден" говори гл. ас. д-р Петър Евтимов от Биологическия факултет на Софийския университет. В началото на разговора д-р Евтимов пояснява същността на астробиологията като наука:..

публикувано на 29.04.24 в 12:50

Добрите училищни практики за 2024 година

За трета година фондация "Заедно в час" и платформата "преподаваме.bg" събраха в София учители, директори, представители на образователни институции и граждански организации за финалното събитие и награждаване на отличените добри практики от кампанията "Добрите практики на фокус". Повече от 500 бяха гостите и лекторите   които се включиха в..

публикувано на 29.04.24 в 08:25