Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сряда, 13 януари

Избрано от програмата

от 0.15 до 3.00 часа
Заедно след полунощ с Радио Пловдив
• Гост: д-р Марчин Илиев. Ще говорим за „Живот между животите”, за мисията на всеки човек и значението на учителите.
• Интервю със Светла Москова, уредник на Иконна галерия - Пловдив, за новия каталог.
• Интервю с д-р Мирена Златева за изложбата на НХА в проекта „Учител § Ученик” подредена в галерия „Резонанс”.

от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Фолклорна музика от Норвегия

от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Костадин Атанасов и Карамфил Божиков

от 7.15 до 10.00 часа
Нашият ден
• Музикална игра.
• Преглед на печата
• Проблемите на насилие над жени. Случаите в Германия, погледнати през традиционното патриархално статукво в България.
• Културен афиш.
• Истории в ефира: Валентина Кръстева, хорист в ансамбъл „Филип Кутев” и Деян Иванов - хорист в БНР, карат такси в София във времето, в което не са на сцената. Каква е тяхната история?

от 10.00 до 11.00 часа
Нашият ден – практично
• Има ли изход от затворения потребителски кръг със задължителната сградна инсталация и какъв е той? - адвокат Димитър Деков от Сдружението за правна помощ на потребителите.
• Какъв е най-добрият и динамичен механизъм за решаване на споровете между потребители и търговци? - извод след кръглата маса между Комисията за защита на потребителите (КЗП), омбудсманът Мая Манолова, представители на министерството на икономиката и браншовите организации за работата на новите помирителни комисии.

от 11.00 до 12.00 часа
Трезор
• Гост: Милена Славова представя новия си албум „13”.
• Преглед на седмичните класации на BillboardHot 100 и Official UK SinglesTop 40.

След новините в 12.00 часа
Темата на деня в 300 секунди

Като два стръка иглика...

от 12.15 до 14.30 часа
Артефир
• Честваме Деня на българското кино. Филмовата общност отбелязва празника с програма „София в киното и киното в София”. Разговор с Камен Балкански, изпълнителен директор на Националния филмов център и Явор Веселинов, сценарист и режисьор на премиерния филм „София - 100 години столица на българското кино” в кино „Люмиер”.
• Награди за нова българска комедия. Сатиричният театър „Алеко Константинов” обявява наградените пиеси от втория конкурс за сатирична комедия на името на своя патрон.
• „Огън и мъгла” - нова книга на Любен Петков. Репортаж от представянето на книгата с участието на проф. Михаил Неделчев.
• Художникът Васко Славков представя новата си изложба „Пейзажът - no commercial value” - живопис, рисунка върху стена, видео и обекти в галерия „Аросита”.
• Какво се случва: 200 години от рождението на художника Димитър Добрович. Разговор с културолога Ангел В. Ангелов за неговата нова книга: „Димитър Добрович (1816-1905): (Анти)модерност, туризъм и образи-сувенири в средата на XIX век”.

от 14.30 до 15.30 часа
Артефир: Музик мания

Гост: Цветелина Василева (сопран), която ще участва в концерта на Симфоничния оркестър на БНР (15 януари).

от 15.30 до 17.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Премълчаната история
Забравените българи на изток и на запад.
За България, както и за Унгария, историците - и то не само български или унгарски, твърдят едно и също - че двете държави граничат със самите себе си. Български малцинства живеят в почти всички държави от Балканския полуостров, макар някои от тях безапелационно асимилирани или прокудени - Сърбия, Румъния, Турция, Албания, има и в Унгария, в Чехия, в Молдова, в Украйна, в Русия… Исторически сложилата се тяхна съдба въобще не ги гали с перце, напротив - те са по-скоро потърпевши от множество репресивни и анихилиращи мерки от страна на централните правителства в техните държави; особено от тези, които са воювали с българите за съответните територии. Едва напоследък, през годините на демократичните промени в района, се заговори за тези изоставени българи в албанските планини, сред косовските полета, сред бесарабските ширини и украинските степи. Та именно на тях обръщаме внимание във второто поред издание на предаването.
Гости: доц. д-р Веселка Тончева и гл.ас. д-р Галин Георгиев от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българската академия на науките.   

от 17.00 до 17.30 часа
„1001 защо - Ефир знание”: Радиоенциклопедия
Непобедените музи. Българското изкуство между двете световни войни - Епизод 2: Канон и неприсъствие в българската литература.

от 17.30 до 18.00 часа
„1001 защо - Ефир знание”: Звукови хроники
Негово величество блус

от 18.20 до 18.30 часа
Време за приказка
„Вълшебната градина” от Андре Мороа

от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода – Музикален атлас
Избрано от албума „Енканто дел мар” (Очарованието на морето, 2014) на Пласидо Доминго. Морето е Средиземното, а музиката - традиционни песни от региона: испански, каталунски, корсикански, провансалски. И това е само началото… във втората, по-голяма част на предаването, ще сме с историята и вихъра на тангото - в най-различни версии, включително български изпълнители („Булгара”, дуо „Нове”, „Насекомикс”, „Хипнотик”). Сред чуждите участници са: Сезария Евора, Рубен Бладес, Оркестърът на Стенли Блек, Матиа Базар, Кристина Бранко и Ал ди Меола, който посвещава цял албум на корифея на тангото Астор Пиацола.

от 19.30 до 21.20 часа
Контемпо
В първата си истинска версия „Контемпо” задава въпроса: „Напусна ни Булез. Авангардът отиде в историята. Дали?” Коментар по темата от композитора Георги Арнаудов.
• в рубриката „Съюз на композиторите” - интервю с Бенямин Юсупов за неговия Концерт за цигулка и оркестър „Гласове на цигулката”, написан за и изпълнен от Вадим Репин, който ще чуете изцяло в Музикалната вечер на 17 януари, неделя. И няколко думи за Булез от Юсупов.
• Явор Генов и неговите пристрастия към музиката на Йохан(ес) Йеронимус Капсбергер, или ако предпочитате италианския вариант, Джовани Джироламо Капспергер.
• Венцислав Благоев по въпроса „Що е български джазов композитор и има ли почва у нас?” (Да не се бърка с Димитър Благоев!)
Всъщност темата е „Що е модерно?”. За почвата не питаме.

от 21.20 до 21.30 часа
Радиоколекция
Стихове от Луис де Гонгора

от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
• Какво е състоянието със струпаните по различните балкански граници бежанци малко след настъпването на новата 2016 година – интервюта с активисти, които помагат на бежанци и имигранти на островите Лесбос и Хиос в Гърця, в село Идоемни на македоно-гръцката граница и в лагера в Димитровград на българо-сръбската граница.
• Коментар на студента по история и култура на балканските народи и активист Константин Клеменс за ситуацията с бежанците и в Германия след истерията около случаите на сексуално насилие в Кьолн в новогодишната нощ.
• Актуално от концертния живот в София - Ивайло Кицов за предстоящата премиера на дебютния албум на триото Rosenquarzexpress.

от 23.00 до 24.00 часа
Музиката, която обичате – Кантате юбилате
• Концерт на 15 януари в памет на диригента Методи Матакиев, ръководил Смесения хор на БНР дванадесет години. Спомен от работата с него споделя Румен Райчев, диригент на състава.
• Гост: Петър Матев, ръководител на Смесения хор на слепите „Академик Петко Стайнов”. На 19 януари под негово диригентство, хорът ще отбележи в столицата с тържествен концерт своята 80-годишнина.
• Хорови новости - предстоящи юбилеи на наши музиканти и състави през 2016 година.

ВИЖТЕ ОЩЕ

Вторник, 23 юли

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Под игото" от Иван Вазов – 12 част Премиера от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам водещ: Людмил Фотев Финални три епизода, посветени на един от първите ни "кръстници" - Мишел Петручани с негови концерти във Франция..

публикувано на 22.07.24 в 08:35

Понеделник, 22 юли

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Под игото" от Иван Вазов – 11 част Премиера 0.30 до 3.00 часа Вавилонската фонотека водещ: Цветан Цветанов Японският авангарден джаз от края на ХХ и началото на ХХI век – втора част. Панайотис Дамианидис – един грък на белгийската джаз сцена: интервю и записи от първите концерти концерти на..

публикувано на 21.07.24 в 08:30

Неделя, 21 юли

Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Д-р" от Бранислав Нушич от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика водещ: Весел Цанков Избрано от "Д-р Спас и неговите пациенти" и от "Голямата къща на смешните хора". от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа..

публикувано на 20.07.24 в 08:05

Събота, 20 юли

Избрано от програмата от 0.15 до 3.00 часа Заедно след полунощ – Нощна стража водещи: Албена Велева, Иван Драгнев • Новини от българската и световната музикални сцени. • Нови сингли. • На този ден през годините. • Рожденици. • Рок опера: Ayreon – Into the Electric Castle – A Space Opera. от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от..

публикувано на 19.07.24 в 18:51

Петък, 19 юли

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Под игото" от Иван Вазов – 10 част Премиера от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес водещи: Цветелина Начева, Антония Барулова от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам водещ: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи..

публикувано на 18.07.24 в 08:30