Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Географската карта“: Да обхванеш необятното

БНР Новини
Общ изглед от първата българска карта и част от картата на България, създадена през 1843 г. от Ал. Х. Руссет
С развитието на човечеството се променят и представите за света, както и подръчните материали за направата на карти. Например, много преди европейците да стъпят на Маршаловите острови, аборигените вече имат навигационни карти: от бамбукови пръчки, раковини и листа от кокосова палма.

На Стария континент хората също имат свои представи за Земята. А как стои въпросът с топонимията? Кой, през коя епоха и защо дава наименованието на Мизия, обозначавайки го върху картата? Къде и кога е отпечатана първата българска карта? На кого е заслугата за появата на първия български глобус? В какви цветове е той? А по форма? Защото този глобус съвсем не е кръгъл. С това интересните въпроси от нашата картография въобще не свършват. Кой издава първия български атлас? Какви любопитни сведения за страната ни откриваме върху старите венециански карти?
Чуйте отговорите на тези въпроси от археолога доц. д-р Гергана Кабакчиева, историка проф. Николай Ненов, географа доц. Борис Давидков и специалиста по картография Стефан Пейков.




19 януари


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свищовската търговска гимназия

Държавната търговска гимназия "Димитър Хадживасилев" в Свищов е едно от първите действащи професионални училища в България, за които разказваме в нашата радиоенциклопедия. Създадена е през 1883 г. Впрочем за първи път частно търговско училище или Първобългарско приватно училище в Свищов е открито още преди Освобождението – през 1873 г. от..

публикувано на 29.07.24 в 16:05

Българските ученици са най-добрите в "Математика без граници"

"Имах късмета да попадна на добри учители, които ми показаха математиката по привлекателен начин и така ме спечелиха за тази кауза. Повече от 40 години преподавам и работя в тази област", заявява в предаването "Следобед за любопитните" създателят на сдружението "Математика без граници" Любомир Любенов.  "Математика без граници", според..

публикувано на 29.07.24 в 11:10
Историческият музей в Стрелча

Лято в Историческия музей на град Стрелча

Да осигур ят смислени занимания в безопасна среда на децата през дългата лятна ваканция е изпитание за много български семейства. Класиката "при баба и дядо на село" вече не е така масова по обективни причини, а и баба и дядо много трудно се конкурират с примамливите екрани на мобилните устройства. За щастие има институции, които предлагат..

публикувано на 26.07.24 в 09:05

270 дена върху колело из Йордания

Неотдавна в галерия "Мисията" на Държавния културен институт към министъра на външните работи бе представена една прелюбопитна книга "Йордания с велосипед. Моето лично пътуване". Нора Михайлова, съпруга на бившия ни посланик в Хашемитското кралство Димитър Михайлов, чийто мандат там беше от 2019 до 2023 година. Четивото съдържа 24 репортажа..

публикувано на 26.07.24 в 08:20

Антарктида – познатата и непозната земя: 1 епизод

В този епизод ще чуете: • какво е Антарктида, какви емоции предизвиква досега с ледения континент, каква е цената на мечтата – проф. Христо Пимпирев; • какво е усещането и емоцията при първото стъпване на ледения континент – за хидробиологът доц. Любомир Кедендеров от Биологическия факултет на СУ „Климент Охридски“, който открива множество видове риби,..

публикувано на 26.07.24 в 07:18