Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От индианската топка и галошите до колите на бъдещето

БНР Новини
Забележителен природен мост, направен чрез усукване на корените на гигантско каучуково дърво.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

По време на втората от четирите си експедиции към Новия свят, Христофор Колумб попаднал на любопитна сценка – местните жители си играели с топка, направена от лепкав дървесен сок, а от въпросния сок били направени и своеобразните „галоши“, получавали се след потапяне на краката им в него. Доста по-късно изследователите не само на Централна и Южна Америка, но и на Югоизточна Азия ще се натъкнат на друг факт – че местните туземци от древни времена обмазвали с латекса от плачещото дърво „хевея“ вътрешността на своите кошници и гърнета, за да ги направят водонепроницаеми, както и много други приложения на вълшебната „гумена“ течност.
След откриването на вулканизацията на каучука от Чарлз Гудиър през 1839 година, довела до появата на десетки видове синтетичен каучук, вълшебството се превърнало в индустрия, без която не можем да си представим много други. Какво да се прави: животът на днешните люде не се състои само от ритане на топки и галоши за газене на кал, а за жалост, времето все повече се превръща в пари...
В какво друго и как го превръща съвременната цивилизация с помощта на вездесъщия каучук, чието производство в световен мащаб непрекъснато расте, можете да узнаете от трима специалисти в областта на полимерното инженерство и технологиите на латекса, каучука и гумата – Мартин Кирилов, Драгомир Пишинков и Ивайло Трайков, които ще разкажат и за един български патент за пътни настилки с каучукови еластомери, и за фантастичните превъплъщения на автомобилите в наши дни, и за много други любопитни и важни неща, започнали от един пътешественик, открил Америка, издирвайки по вода западен път към Индия за своя крал.
• 360 градуса: Кой създаде първата дъвка от съвременен тип, гумата за триене, ластикът, дъждобранът и цветните балони?






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силата на човешкия дух

За втора поредна година сдружение и социално предприятие "Направено с любов" събра творци с увреждания от цялата страна в град Перник, за да илюстрира силата на човешкия дух, в рамките на едноименния фестивал. Сдружението подпомага хора с увреждания, показвайки техния талант, свидетелстващ за сила и желание да се борят с житейските трудности...

публикувано на 11.10.24 в 15:20

Стендовият моделизъм – прекрасно хоби за търпеливите

"Стендовият моделизъм от хоби в света се е превърнал в бизнес. Моят моделизъм е хартиен, но има различни видове моделизъм. Фигури се изработват от дърво, пластмаса и други материали. От ученическите години се занимавам с това, като първата машина, направена от мен от хартия, беше багерче. Баща ми работеше на камион и аз, като момче, бях впечатлен..

публикувано на 11.10.24 в 13:22

Сепаратизъм и отцепничество във Второто българско царство

Във Втората българска държава (1185-1396) се разгръща един феномен почти непрекъсващ и много опасен – сепаратизмът. Тръгва още с Иванко, "убиеца на Асеня", а завършва с Видинското царство на Иван Срацимир – последната българска твърд, завладяна от османските турци. Какви са причините за възникването, разпространението и всеобхватността на..

публикувано на 11.10.24 в 08:50

Как се става шампион по информатика?

Шуменецът Даниел Койнов и неговите преподаватели по информатика Бисерка Йовчева и Димитър Добрев спечелиха Наградата "Джон Атанасов" в направление "Учениците и техните преподаватели".  Припомняме, че на Балканската олимпиада по информатика през септември дванадесетокласникът от Математическата гимназия в Шумен спечели златен медал в индивидуалното..

публикувано на 10.10.24 в 18:00

Думи от Велики Преслав

Едва ли са много хората извън кръга на учените – историци, археолози, езиковеди и т.н., които ще знаят нещо много повече от най-общите представи, останали от ученическо време, за така наречения "златен век" на българската писменост и култура, за Велики Преслав, за преславската книжовна школа. В същото време изследователите продължават да разширяват и..

публикувано на 10.10.24 в 09:21