Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илиана Цанова: Проблемът на Европа е липсата на апетит у банките и инвеститорите да поемат риск

БНР Новини

Как може българската икономика да бъде подкрепена от Европейския фонд за стратегически инвестиции и защо само една българска фирма досега се е възползвала от възможностите за финансиране, които предоставя планът "Юнкер"? - това беше въпросът, който зададохме на Илиана Цанова от Европейския фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ) в "Нашият ден".

Въпреки че страната ни не е член на еврозоната, вече доста българи са на водещи позиции в европейските финансови инстиуции, които управляват фондове от милиарди евро. Илиана Цанова - бивш български служебен вицепремиер, през изминалата есен беше избрана от Европейския парламент за заместник-управител на ЕФСИ (инвестиционния фонд на ЕС за 345 млрд евро, известен като плана „Юнкер“). Поводът да я потърсим тези дни беше проведената през седмицата среща на бизнеса с правителството, в която тя участва.

Как да бъдат събудени „спящите“ в банките ресурси, по какъв начин да бъде провокиран интересът към инвестиции в конкурентоспособни производства, които съдават растеж, вкусът към поемането на повече риск; как Европа да излезе от като че ли налагащия се напоследък образ на Стария континент с малко уморена икономика и да се опита да настигне темповете на бързорастящите нови икономики? – това са въпросите, на които сегашното ръководство на ЕК отговори със създаването на Инвестиционния план на ЕВропа, т.нар. „план „Юнкер“, като основен инструмент за възобновяване на растежа в ЕС. Идеята е да бъде насочен финансов ресурс към тези проекти, които са важни за растежа в Европа, но поради една или друга причина не могат да привлекат финансов ресурс. Дейността на фонда се изпълнява от две институции – Европейската инвестиционна банка и Европейският инвестиционен фонд – банката на ЕС, която инвестира повече от 80 млрд евро годишно в икономиката на ЕВропа и малка част в държавите извън ЕС. „Банката има ресурса да осигури тези инвестиции в най-кратко време“ – заяви Илиана Цанова и уточни: „Не става дума за грантови схеми или за субсидии, а за широка гама от финансови продукти – дългосрочни кредити на много добри нива, гаранционни схеми за проекти на принципа на проектното финансиране, акционерен капитал на ниво проект или на ниво компании, или на ниво инвестиционен фонд, т.е. става въпрос за различни нива на поемане на риска на финансовите посредници – търговски банки, фондове за рисков капитал, фондове за стартиращ бизнес, но става дума за възмездни инструменти за поделяне на риска.“

Досега само една българска фирма се е възползвала от възможностите за финансиране, които предоставя планът „Юнкер“. Попитахме Илиана Цанова какви са изискванията към кандидатите. „Проектите, които кандидатстват, трябва да бъдат технически много добре подготвени и финансово добре издържани, трябва да генерират паричен поток, т.е. да бъдат подходящи за инвестиции със средства от частния бизнес. В същото време банките също трябва да бъдат подпомогнати с подходящи инструменти, така че да разширят кредитната си дейност, която в момента не е достатъчна за подкрепата на малкия и среден бизнес. Надявам се повече български банки да проявят интерес към продуктите, които се предлагат от фонда. За тази цел представителството на ЕК ще направи поредица от представяния за възможностите на ЕФСИ, първото от които ще бъде на 19 февруари.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Понятието "biodeutsch" не може да бъде заметено под килима

Понятието " biodeutsch" ( биогермански)  бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно? Кампанията "Антидума" в Германия съществува от 1991 година и оттогава разглежда термини и изрази, които, по мнението на експертите, нарушават принципите на човешкото достойнство или имат негативен..

публикувано на 18.01.25 в 09:00

Импулсът в мен: Гняв

Тийнейджърският гняв – същинска електроцентрала. Това е темата на тийнейджърския подкаст "Импулсът в мен". Споделяме какво мислим и разглеждаме съветите на психолозите: Сещайте се, че никой не е съвършен, дори и вие. Понякога намалявайте малко претенциите и признавайте грешките си. Опознайте чувствата си. Когато се ядосате,..

публикувано на 17.01.25 в 16:13
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Кога се поставя въпросът за личните отношения на родителите с детето?

Въпроси, свързани с личните контакти с детето, дискутираме в предаването "Законът и Темида" с адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването.  Съгласно действащия Семеен кодекс, член 124, ал. 2, детето има право на лични отношения и с двамата си родители, освен ако съдът не е постановил друго...

публикувано на 17.01.25 в 15:30
 Оля Ал Ахмед

Жестокостта спрямо животните – престъпление по Наказателния кодекс

Жестокостта спрямо животните и причиняването на смърт на домашен любимец са престъпления по Наказателния кодекс. Каква е правната уредба на защитата на животни от различни прояви на нечовешко отношение към тях, опазването на техния живот и здраве и в кои нормативни актове са уредени?  Това е частният случай на колегата журналист  Оля Ал Ахмед , която..

публикувано на 17.01.25 в 12:45

"24 часа" награждава лидерите в образованието с "Академични оскари"

Днес, 17 януари, в NV Tower в София, ще се проведе деветата церемония по връчване на "Академичните оскари" – отличия, които вестник "24 часа" връчва на университетите, заемащи първите места в рейтинга на висшите училища по професионални направления. Началото на събитието е насрочено за 14:00 часа, като домакините канят широк кръг от гости, включващ..

обновено на 17.01.25 в 12:24