Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Снимки от миналото или (не)Прозирната история на българската фотография

БНР Новини
На снимката (отляво надясно): Цветан Томчев, Митко Новков и доц. Петър Абаджиев в студиото на предаването.
Снимка: Кирчо Стоичков

Снимките от миналото са свидетелства, от които черпим информация за онова, което се е случило и за хората, които са го случили. Да не забравяме, че портретът на Васил Левски, рисуван от Георги Данчов-Зографина, въпреки че той е познавал Апостола, се крепи на една фотография, разпространена, между другото, от имперските османски власти, когато са гонили Джингибито из пределите на султанството. Левски има седем познати снимки, направени някои в Белград, други в Букурещ, някои от българин – Иван Стоянович, други от румънец – Карол по де Сатмари, и благодарение на тях иконопиството на лика на Дякона се е превърнало в може би най-разпространеното художническо занятие. Но съществуват и много други снимки от миналото, на които са съвсем всекидневни хора с носиите си, с особената си нагласеност за фотото, които ни казват много за нравите, съдбите, а понякога и за клетвите български.
Първата съхранена фотографска снимка на българи е от 1842-1843 година. На портрета са фотографирани във Виена възрожденецът Тодор Минков с майка си. Фотографията вероятно е направена от българина Анастас Йованович. За съжаление, цялостна окомплектована история на развитието на българската фотография липсва, има само отделни публикации, които обаче не дават онзи така необходим плътен поглед върху структурирането и движението на фотографското изкуство. Това е една от причините предаването „Премълчаната история“ да се обърне към българската фотография, към нейното реализиране в тукашните условия, към пионерите и техните последователи, заложили по-нататъшното ѝ състояване. За тази цел в студио 38 на програма „Христо Ботев“ на Българското национално радио за това говорят доц. Петър Абаджиев от Нов български университет и Цветан Томчев – изследовател на историята на фотографията в България, преподавател в Нов български университет.



Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Държавата за децата – добър 3.59

Няма нищо по-ценно за едно семейство от децата. Би трябвало и за държавата да е така. Ако сега, уважаеми читатели/слушатели, ви попитам –  Така ли е , едва ли положителните отговори ще преобладават. Защото действията и политиките на държавата ни, които трябва да осигурят нормална среда за отглеждане и възпитание на децата ни, категорично не са..

публикувано на 30.04.24 в 17:17

Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката

В Националния политехнически музей гостува документалната изложба "Д-р Стайко Стайков – живот, отдаден на науката", посветена на основоположника на българската метеорология, климатология и сеизмология на нивото на европейската наука. Тя е подготвена от екипа на Исторически музей - Стрелча, с директорката на музея Леда Петкова. Експозицията може да бъде..

публикувано на 30.04.24 в 15:40

Науката като част от културата на града

Вълнуващи срещи с Космоса, науката и технологиите, работилници, демонстрации и богата училищна програма – наближава 14-ото издание на Софийския фестивал на науката (9 и 12 май) . Любов Костова от фондация "Красива наука" представя акцентите във вълнуващата програма на научния фестивал, който е част от Културния календар на Столична община...

публикувано на 30.04.24 в 11:35

Нова магистърска програма по астробиология в СУ

СУ "Св. Климент Охридски" открива  нова интердисциплинарна магистърска програма по астробилогия . За целите и възможностите, които предлага специалността, в "Нашият ден" говори гл. ас. д-р Петър Евтимов от Биологическия факултет на Софийския университет. В началото на разговора д-р Евтимов пояснява същността на астробиологията като наука:..

публикувано на 29.04.24 в 12:50

Добрите училищни практики за 2024 година

За трета година фондация "Заедно в час" и платформата "преподаваме.bg" събраха в София учители, директори, представители на образователни институции и граждански организации за финалното събитие и награждаване на отличените добри практики от кампанията "Добрите практики на фокус". Повече от 500 бяха гостите и лекторите   които се включиха в..

публикувано на 29.04.24 в 08:25