Интересувам се от това, как изкуството подсъзнателно ни въздейства, за да разбираме нещата от живота. От детайлите, които също говорят много за идеите на твореца и символиката, която ние не винаги забелязваме… И не предполагаме за съществуването на „невидими“ символи и енергии, които ни покоряват.
Евстати Апостолов счита, че неговото инженерно мислене е типично за тесния специалист, за технократа… Но всъщност се оказа, че разбирането му за художествените произведения далеч надхвърля виждането на забързания делови човек. Той е машинен инженер, с повече от 45-годишен опит като конструктор. Бил е хоноруван преподавател в Техническия университет – София. В момента е управител на малка фирма за конструиране на изделия. Повече от 10 години, съвместно с екип от ТУ София, участва в изграждането на съвременен ускорител в Германия. За своя принос в издигането на международния авторитет на университета е награден със златен медал.
Когато се срещам с изкуството винаги търся символа, стремя се да открия и разбера посланието на творбата. Аз търся и искам да видя „невидимите“ неща извън формата… С тези негови думи започна първата ни среща. Той е един от вас – нашите слушатели. Предложи да се видим и да поговорим по темите на предаването. Аз пък го поканих да бъде моят гост в студиото. Началото на разговора, при всяко едно запознанство, е винаги интересно и донякъде „символично“. Защото макар и набързо, разкрива какъв е човекът, с когото ти предстои да общуваш…
Евстати Апостолов разбира изкуството като една възможност технократът да се предпази от „изсушаване“, да потъне окончателно в своята деловитост. Продължаваме в студиото нашият разговор за изкуството.
Обиколката ни завършва в морската столица, където Държавна опера Варна представя най-новия си проект – "Оперни тайни". Инициативата стартира утре, 22 февруари, и е разработена за срок от една година . Проектът е насочен към най-младата публика на възраст от 6 до 14 години . Операта ще отвори вратите си за малките зрители, като ги поведе зад..
Пловдивската опера отправя необичайна покана към жителите на града – "Дари стария си велосипед, за да стане част от сценографията на мюзикъла "Коса"!". Идеята идва от постановъчния екип на премиерния спектакъл – режисьорът Веселка Кунчева и сценографът Мариета Голомехова. Двете творци работят върху визия, която да улови духа на свободата и..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на събитието е "За корените на европейската цивилизация. Стара Загора – град на 8000 години". Участниците ще имат възможност да се докоснат до дълбините на миналото и да разберат повече за..
В Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Разказвач на месеца" на 24 февруари 2025 г. от 18:30 ч. ще гостува Яница Радева. Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Впрочем тя пише проза, но и..
Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи. Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " . В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg