Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еквадор

БНР Новини
Една от пирамидите на Екватора
Снимка: Симеон Идакиев

Еквадор безспорно е една от най-малко познатите у нас страни от Южна Америка, макар с основание може да се каже, че се намира и в Северната част на континента. Защото тази държава (в Латинска Америка произношението е Екуадор), е получила името си от мислената линия, която разделя планетата на Северно и Южно полукълбо. Пак заради нея често наричат Еквадор и Митад дел Мундо (Средата на света).
Разбира се аз посетих това място, което ме върна повече от две столетия назад, в 1736 година – към експедицията на Френската академия на науките, оглавявана тогава от младия геодезист Шарл дьо ла Кондамин.
Причина за нея били разногласията между учените за дължината на меридиана в един градус – задача особено важна за корабоплаването и за формата на земята. В същност експедицията имала за цел да разреши спора между Нютон и облечения във власт кралски астроном Касини.
След четиригодишни непосилни усилия в условията на лунния ландшафт дължината на дъгата била измерена, правотата на Нютон била доказана по безспорен начин, което дало основание на Волтер да възкликне: „Те сплескаха и земята, и Касини”.
В чест на знаменитите изследователи точно на мислената линия (средата на света) били издигнати пирамиди, увековечаващи този епохален труд.
Но на Еквадор принадлежи още едно знаменито място-архипелагът Галапагос, след посещението на който Чарлз Дарвин създава своя епохален труд за произхода на видовете.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БАН работи за отворен достъп и цифровизиране на националното културно и научно наследство

Четиринадесетата международна конференция "Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство" (DiPP 2024) започна в Бургас .   "Конференцията цели да представи иновации, проекти и научни и научно-приложни разработки в областта на цифровото документиране, архивирането, представянето и запазването на световно и национално материално и..

публикувано на 27.09.24 в 16:05

Сливенската текстилна гимназия

Професионалната гимназия по текстил и облекло "Добри Желязков" в Сливен е създадена през 1883 г. и е едно от първите професионални учебни заведения в свободна България. Още преди Освобождението Сливен се оформя като център на текстилното производство. В региона се отглеждат много овце, а вълната е ценна суровина за производство на платове,..

публикувано на 27.09.24 в 13:15
Откриване на Великото народно събрание във Велико Търново 1879 г.

Поборници и строители

Септември е месец на българската гордост – на 6-и извършваме Съединението, на 22-и обявяваме Независимостта. Зад всички тези знаменателни събития стоят обаче хората, извършили ги. И ако Денят на Независимостта е повече дипломатически совалки, то Съединението си е истинско народно въодушевление и вдъхновение, извикано от дейността на люде – били..

публикувано на 25.09.24 в 17:32
Проф. Владимир Пилософ

Модерни времена

Под това мото премина разговорът за красивите мигове на израстването и съзряването, но и за отговорността на младите хора. Гост бе проф. Владимир Пилософ: експерт по педиатрия, посветил кариерата и живота си на детското здраве. Той коментира най-наболелите проблеми в тази сфера: педиатричната грижа в България, отношението към ваксините, "завръщането"..

публикувано на 24.09.24 в 12:25

Фондация "Красива наука" организира множество любопитни събития в София, Видин и Монтана

Фондация "Красива наука" организира множество любопитни събития в София, Видин и Монтана – какво и къде може да се види в последните дни на септември, разказва Любов Костова от фондацията. Науката отива на места, където не е била досега чрез поредица от уъркшопи и презентации. Днес и утре (24-25 септември) пътуващият фестивал ще бъде във Видин,..

публикувано на 24.09.24 в 11:11