Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Удължава се срокът на обсъждане на новите учебни програми за втори, шести и осми клас

| обновено на 22.02.16 в 16:43
Снимка: БГНЕС

Удължава се срокът на обсъждане на новите учебни програми за 2-ри, 6-и и 8-и клас, обяви вицепремиерът и министър на образованието Меглена Кунева. В ход е обсъждането на програмите по български език и литература от 5-и до 12-и клас в Националния дворец на културата.

Срокът за обсъждане на новите учебни програми за 2-ри, 6-и и 8-и клас приключва на 22 февруари, но той ще бъде удължен. Именно заради тях се стигна до смяната на министър Тодор Танев.

Във вторник дискусии, подобни на днешното обсъждане, ще има във Велико Търново, а в сряда - в Пловдив.

Проектите за прогимназията по български език и литература олекотяват значително учебното съдържание
, каза Милена Иванова, главен експерт по български език в Министерството на образованието.

Целият 7-и, 10-и, 11-и и 12-и клас ще се учи само българска литература, защото след тези класове има национални външни оценявания и държавни зрелостни изпити. По история  в 5-и клас ще се учи Античност, в 6-и - Средновековие, в 7-и - българска история, в контекста на световната история през XVIII- XIX век, a в 8-и и 9-и клас световна история i в 10-и клас история на България.

СнимкаСпоред заместник-министър на образованието Диян Стаматов с промяна в Наредбата за учебното време ще се реши проблемът с изучаването на периода "Средновековие" и континента Европа за учениците в 5-и и 6-и клас.

Стаматов заяви това, след като стана ясно, че тези ученици ще бъдат в "заварено положение", когато влязат в сила новите учебни програми:
В момента имаме 3 часа задължително избираема подготовка в 5-и,6-и и 7-и клас. Би могло да стане изменение в Наредба № 6, където да има по половин час история и половин час география, за да се компенсира този малък пропуск.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.