Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дилмано, дилберо, затъваш, душо, у пиперо!

БНР Новини

Както биха казали Илф и Петров – отново криза в жанра. България е страната от Европейския съюз, която отделя най-малко пари за култура. В следствие на което, театрите във Велико Търново, Враца, Смолян, Кърджали, Благоевград, операта в Стара Загора,  Музикалният театър в София и ансамбълът „Филип Кутев“, според Министерство на културата, са пред фалит, щото били натрупали дългове. И понеже министерството нямало било пари, от закриване можело да ги спасят само драстични съкращения на персонала и нова репертоарна политика. Или както биха казали споменатите вече Илф и Петров – делото по спасяването на давещите се, е дело на самите давещи се.
Много ми е интересно към каква нова репертоарна политика може да се насочи ансамбълът „Филип Кутев“! Вероятно би трябвало да зарежат всичките тия бабешки песни като „Дилмано, дилберо“ и „Седнало е Джоре дос“ и да запеят песните на Милина, Галина, Камелина, Екстра Нина и бъдещата кандидат-президентка Луна?
Впрочем, защо не? Това е добра идея! Малеей, какви пари ще потекат към ансамбъла!
Музикалният театър и Старозагорската опера също могат да се възползват от идеята. Както и Великотърновският театър. Той е музикално-драматичен, така че – какъв му е проблемът?!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10