През този месец отбелязахме 143 години от гибелта на Васил Левски и пред паметника на Апостола в столицата, както винаги бяха оставени много цветя. И сигурно десетки от тези признателни хора са отправили благодарност в своите мисли и към създателите и строителите на този паметник.
Проектът и скицата за него са направени от чешкия архитект Антони Колар, който оставя трайни следи в архитектурното наследство на София. Ръководи преустройството на Конака в Княжески дворец. Проектира и строи Гранд хотел „България”, а също и Министерство на войната, няколко години по-късно преустроено и преименувано в Министерство на отбраната. Проектира и започва строителството на Централния военен клуб… И като поглеждаме сега към чешките следи в българската култура, отново се срещаме с фамилията Прошек – братята Георги и Богдан и техните братовчеди Вацлав и Йосиф, допринесли много за европейския вид на столичния ни град. Проектирали и построили Лъвов и Орлов мост, построили и модерна пивоварна фабрика, произвеждаща прочутото пиво „Прошек”. За онова време едно от най-търсените в Европа и отличено със златни медали на изложението в Белгия (189 1г.) и в Прага (1892 г.). Прошек създават и първата печатница в София, модерно оборудвана. Построен е „Славянски дом“ и е учредено дружеството „Славянски беседа“.
И един факт, който задължително трябва да споменем. През 1869 - 1870 г. Георги Прошек е един от чешките инженери, наети за работа в компанията „Източни железници” на барон Мориц фон Хирш, на която е възложено построяването и експлоатацията на ж.п. линии, в европейската част на Османската империя. В разгара на боевете при връх Шипка, до него достига новината, че турското командване има план да използва железницата, за да придвижи бързо военни подкрепления в района на битката. По идея на Георги Прошек се създава група, която демонтира 200 м. от ж.п. линията при големия мост до Одрин и така транспортирането на войските се забавя с 30 часа. Това оказва голямо влияние за победата на Русия при Шипка. А за тази своя инициатива Прошек получава един от най-високите руски ордени „Св. Александър Невски” І-ва степен и златна сабя със скъпоценни камъни – личен подарък от генерал Скобелев.
Можем да изреждаме още много интересни факти за чехи, допринесли за развитието на българската култура, като първите преподаватели в Художествената академия – Иван Мърквичка и Ярослав Вешин…
В това предаване наш гост е Н.Пр. г-н Душан Щраух, извънреден и пълномощен посланик на Чешката република в София, с когото разговаряме за чешкото културно наследство и развитието на българо-чешките културни връзки.
Постановката на "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, представена на сцената на Народния театър "Иван Вазов" под режисурата на Явор Гърдев, предлага задълбочен и актуален поглед върху класическата пиеса. Този спектакъл, съчетаващ модерна визия и уважение към оригиналния текст, е п одплатен с нов превод, създаден от проф. Александър Шурбанов...
Обиколката ни завършва в морската столица, където Държавна опера Варна представя най-новия си проект – "Оперни тайни". Инициативата стартира утре, 22 февруари, и е разработена за срок от една година . Проектът е насочен към най-младата публика на възраст от 6 до 14 години . Операта ще отвори вратите си за малките зрители, като ги поведе зад..
Пловдивската опера отправя необичайна покана към жителите на града – "Дари стария си велосипед, за да стане част от сценографията на мюзикъла "Коса"!". Идеята идва от постановъчния екип на премиерния спектакъл – режисьорът Веселка Кунчева и сценографът Мариета Голомехова. Двете творци работят върху визия, която да улови духа на свободата и..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на събитието е "За корените на европейската цивилизация. Стара Загора – град на 8000 години". Участниците ще имат възможност да се докоснат до дълбините на миналото и да разберат повече за..
В Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Разказвач на месеца" на 24 февруари 2025 г. от 18:30 ч. ще гостува Яница Радева. Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Впрочем тя пише проза, но и..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg