Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са предизвикателствата при интегрирането на хората в неравностойно положение в правната общност?

Богдана Желявска (вляво) и Анелия Торошанова в студиото на „Законът и Темида“.
Снимка: Грациела Ингелска

„Установяване на човешките права – предизвикателства пред правната общност при интеграцията на хората с увреждания“ – това е първият по рода си европейски проект, фокусиран върху правата на хората в неравностойно положение, свързани с достъпа им до правосъдие, така, както предвижда Европейската харта за основните права на Европейския съюз. Проектът ще се осъществи от Българската съдийска асоциация в партньорство с Испанската асоциация на магистрати „Франсиско де Виторио“ и се финансира от Европейската комисия. В България съществува огромна пропаст между стандартите на ЕС и ООН за правата на хората с увреждания и прилагането им на практика. Правната ни общност е ориентирана към корпоративното право, а проблемите на обикновения човек се неглижират. Формално се говори за равенство пред закона“, „не дискриминация“ и „интеграция“. Предвидена е работа с представителите на всички правни професии – съдии, прокурори, адвокати, нотариуси, съдебни изпълнители и обучения по проблемите на интеграцията на хората с увреждания и достъпа им до правосъдиие, при равенство пред закона и недискриминация – това каза в предаването съдия Богдана Желявска.
Повече за целта на този проект, както и за неговата реализация ни разказа специалният гост на „Законът и Темида” съдия Богдана Желявска – председател на Българската съдийска асоциация, съдия в Софийски градски съд, лице за контакт към Европейската съдебна мрежа.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нарколепсията – невидимата битка със съня

На 28 февруари светът отбелязва Световния ден на редките болести – ден, посветен на повишаването на осведомеността за заболявания, които засягат малка част от населението, но имат сериозно отражение върху живота на пациентите. Едно от тези заболявания е нарколепсията – тежко неврологично разстройство, което драстично нарушава ритъма сън-будност...

обновено на 26.02.25 в 12:36

НБКМ отличи програма "Христо Ботев" с награда за медийно партньорство

На седмата официална церемония "Дарител на година" Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" отличи спомоществователите, партньорските институции и организации, допринесли през 2024 година за работата и мисията на НБКМ. Програма "Христо Ботев" на Българското национално радио получи наградата в категория "Медийно партньорство".  Наталия..

обновено на 26.02.25 в 12:23
Проф. Диана Попова

Слуховите нарушения при децата – причини, превенция и възможности

Проф. д-р Диана Попова , началник на Националния референтен център по аудиология и заболявания на слуха към клиниката по УНГ болести в УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ", е гост в Lege Artis. Една част от заболявания, свързани с увреден слух, започват още при раждането. Прави се неонатален слухов скриниг в родилния дом или по-късно от ушни..

публикувано на 26.02.25 в 12:14

Първите симптоми на белодробния карцином – кога да се притесняваме?

Белодробният карцином остава една от водещите причини за онкологична смъртност в световен мащаб, въпреки напредъка в медицината и разнообразието от терапевтични възможности. Гръдният хирург д-р Анатоли Семков от Клиниката по гръдна хирургия в университетската многопрофилна болница за активно лечение "Св. Иван Рилски" споделя важни аспекти от..

публикувано на 26.02.25 в 12:05
Прф. Атанас Йонков

УМБАЛ "Александровска" първа в Европа инсталира иновативен робот за безкръвни операции

Днес УМБАЛ "Александровска" ще извърши първа операция с най-съвременната роботизирана хирургична система за безкръвни операции – робот с четири ръце. Проф. Атанас Йонков , директор на Александровска болница, разказва в Lege Artis, че това е първото лечебно заведение не само в България, но и в Европа, което въвежда иновативната система за..

публикувано на 26.02.25 в 11:42