Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Днес е Сирни Заговезни - ден за прошка

| обновено на 13.03.16 в 10:24
Снимка: БГНЕС

Днес е Сирни Заговезни или Неделя Сиропустна, последната преди началото на Великия пост.

В православните храмове, по време на вечерното богослужение, духовници и миряни се опрощават взаимно и свещенослужителите благославят за предстоящите до Великден дни на въздържание в храната и поведението.

От утре започва Великденският пост. В смирение и покаяние настройваме душите си вълните на Бога и Неговия Дух. Църквата ни приканва да застанем на пост в продължение на седем седмици. Започва първата покайна седмица от Великия пост – Седмица на изповедта.

В народните традиции Сирни Заговезни е известен като Прошка. По традиция на този ден близки и познати се опрощават помежду си за всякакви провинения през изминалата година. На някои места в България, след вечерното богослужение, става опрощаване на църковните служители с християните.

Днес се палят огньове и след като прегорят, се прескачат за здраве. После около тях се играят хора и се пеят песни. Затова празникът се нарича и Поклади. В някои краища на България е разпространен обичаят оратници (огруглици) – това са факли от слама, които всеки стопанин завърта около главата си и по този начин прогонва бълхите от къщата.

За трапезата на Заговезни се приготвят баница със сирене, варени яйца, варено жито, халва с ядки. Прието е да се извършва и обичаят хамкане: на червен конец се завързва и се спуска от тавана парче бяла халва или варено яйце. Най-възрастният мъж завърта конеца в кръг и всеки член от семейството, но главно децата, се опитва да хване халвата или яйцето с уста. Който успее, ще бъде жив и здрав през цялата година.

Във фолклорния календар денят се отбелязва с различни маскарадни игри, с които се гони злото, и с прескачане на огън, за пречистване преди поста. И тази година, в сливенското село Драгоданово, се провежда регионалният празник “Маскарадни игри”.

На Сирни Заговезни в Троян организират традиционния маскарад "Ялова сватба". След празничното дефиле, участниците ще прескачат огън, ще се състезават в хамкане на халва. Кметът на Троян - Донка Михайлова, посреща гражданите в кабинета си със собственоръчно направена баница и чаша вино.

Игуменът на Троянския манастир – епископ Сионий, призова да поискаме и да си дадем прошкка.

В звуковия файл можете да чуете репортаж на Ива Антонова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.