Светът е роза – помириши я и я подай на приятелите си. (Персийска народна поговорка)
Има една страна – в наши дни по площ близо 15 пъти по-голяма от днешна България, която в имперски времена била направо огромна, а още повече – велика със своите поети и мъдреци, рози и славеи, килими и градове от „1001 нощ“. Не по-малко – със своите градини, въпреки настъплението на пустинята: прекрасен повод да си спомним, че английската дума за „рай“(paradise), преминавайки през различни други езици, тръгва от думата на фарси за градина, която всъщност обозначава място, заобиколено със стени. Съдбовна географски територия, от чиито земи поемат към божествения свят на самопознанието зороастризмът, осмислен в свещената книга „Авеста“ и манихейството, свързвано и с нашето богомилство. Държавност и писана история на 25 века, залюляни в древната люлка на Месопотамия, за да се преродят в империя на завоеватели, преживяла много чужди нашествия, завоювана неведнъж, но успяла да отвоюва много от своята идентичност и традиции до времена, когато се превръща в „страната на ариите“ – Иран.
За едно от нейните чудеса, оставали дълго скрити в сянката на самото време, разказва в своята книга лекарят Славян Стоилов, открил изненадващи прилики между авестийската и българската народна медицина: в техните празнични календари и хигиенни навици, в билколечението и оперативните черепно-мозъчни трепанации, в така нареченото „целително баене“, в изключително честата употреба на розовото масло. При това далеч не става дума просто за поредната незавършена приказка на Шехерезада…
• 360 градуса: археологът Тодор Чобанов, автор на „Наследството на Сасанидска Персия у българите на Долния Дунав“ за влиянието на зороастризма върху езичеството на древните българи.
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg