Драматургът Майя Праматарова представя знакови европейски режисьори и спектаклите им на нюйоркската театрална сцена в отделните издания на „Артефир“. При поредното й включване от Ню Йорк се спираме на спектаклите на Адолф Шапиро, Иво ван Хове и Герасим Дишлиев.
Адолф Шапиро, знаменит с прочитите си на Чеховата драматургия в страни с различна театрална традиция като Бразилия, Естония, Латвия, Никарагуа, САЩ, Русия, постави в TheaterLab в Ню Йорк Chekhov. PostScriptum – театрална фантазия, стъпила върху пиесите „Чайка”, „Вуйчо Ваньо”, „Три сестри” и „Вишнева градина”. Спектакълът е своего рода изследване на механизмите на постоянното „тръгване” в Чеховата драматургия, когато всяко пристигане е кратък миг преди следващо пътуване, но накъде…
На земята релсите на влака са прекъснати и пътят продължава по инерция. Само четири артиста са участниците в този камерен спектакъл, като всеки се трансформира в различни персонажи – проявява се вътрешната, скрита природа на човека, а бялото пространство засилва усещането за лаборатория, в която репликите, извадени от обикновения контекст придобиват неочаквани, важни за времето ни смисли.
Иво ван Хове, белгийският режисьор в тандем със сценографа Ян Версвейвелд е с две изключителни като въздействие премиери на Бродуей по пиеси на Артър Милър. Едната е „Поглед от моста” с Марк Стронг, а другата – „Салемските вещици”/„Тежко изпитание” с Бенджамин Джон Уишоу и Сирша Ронан – текстове, към които театърът тръгва в години на политическа нестабилност, незавуалирани властови манипулации и обществени истерии.
Сред заглавията в нюйоркския афиш бе и автобиографичният спектакъл на българина Герасим Дишлиев в Soho Playhouse. Ученикът на Марсел Марсо, който живее и играе в Париж, както и в още десетки градове по света, представи своя „Монолог с куфар” пред възторжена аудитория на възраст от 5 до 95 години.
В епизод 577 "Трамвай по желание" представя на своята публика необикновения поетичен разказвач и театрален драматург Хелиана Стоичкова. Хелиана Стоичкова е родена през 1980 година в София. Завършва драматургия в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Впоследствие прави докторантура по специалността на тема "Характеристика на атрактивния персонаж посредством..
Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части – документална и игрална. В него младите таланти на театрална школа "Водолей" с ръководител Симона Попова пробуждат историята с проект, посветен на живота и творчеството на Димитър Талев – един от..
Изложбата "Крум Дамянов. Скулптура" може да бъде видяна до 14 март в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Експозицията, която включва 5 по-мащабни скулптури и над 20 пластики, беше открита от художничката Долорес Дилова, художничката. Тя каза, че това са непоказвани творби на автора, който с творчеството си респектира и вдъхновява. По..
Съюзът на артистите в България обяви тазгодишните номинации за наградите "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Актрисата Ивана Керанова е номинирана в категорията "Дебют". Номинацията е за ролята на Фем в спектакъла "БиФем" от Людмила Петрушевска – п остановка на Ростислав Георгиев в Драматичния театър..
Постановката на "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, представена на сцената на Народния театър "Иван Вазов" под режисурата на Явор Гърдев, предлага задълбочен и актуален поглед върху класическата пиеса. Този спектакъл, съчетаващ модерна визия и уважение към оригиналния текст, е п одплатен с нов превод, създаден от проф. Александър Шурбанов...
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg