Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бум на документални и исторически пиеси в новата българска драматургия

БНР Новини
Заседание на жури в категория "Съвременна българска драматургия": Никола Вандов, Димитър Чернев, Панчо Панчев, доц. д-р Пламен Дойнов, Митко Новков, доц. д-р Георги Лозанов, проф. дфн Георги Каприев, проф. дфн Богдан Богданов, Иван Теофилов, проф. дфн Ивайло Знеполски, Георги Господинов. Седнали: проф. д-р Калина Стефанова, Теодора Димова, Красимира Филипова, Федя Филкова и Милен Миланов (председател на Фондация „А`Аскеер”).
Снимка: Фондация „А`Аскеер”/Иван Дончев

И в пряк, и в преносен смисъл категорията за съвременна българска драматургия е най-скъпото начинание на Академия „Аскеер”. С тези думи председателят на Академията Милен Миланов откри днешната пресконференция в театър „Българска армия“, на която бяха обявени номинациите в тази категория. В дванадесетото издание на конкурса тази година са участвали 23 пиеси, поставени за първи път на професионална сцена в периода от 1 април 2015 до 31 март 2016 година.
Трите номинирани пиеси (по азбучен ред на имената на авторите) са:
• „Сестри Палавееви: в бурята на историята“, пиеса в четири действия от Алек Попов и Деляна Манева (Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ – Пловдив, постановка Елена Панайотова, 10 септември 2015 г.)
• „Няма ток за електрическия стол“ от Александър Секулов (Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ – Пловдив, постановка Лилия Абаджиева, 11 септември 2015 г.)
• „Невинни убийства 1“, документална драма от Десислава Гаврилова (Студио за документален театър Vox Populi, постановка Неда Соколовска, 30 март 2015 г., „Установено при огледа“, Център за култура и дебат „Червената къща“).

Коя от трите пиеси ще получи наградата, ще стане ясно на 24 май, на церемонията в театър „Българска армия“.
В „Артефир“ ви представихме коментарите на някои от членовете на журито – театроведа Никола Вандов, актьора Милен Миланов и доц. д-р Пламен Дойнов.















Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07