Това заяви кипърският бизнесмен Ксениос Ксенопулос в предаването Събота 150" по "Хоризонт". Според него не е необходимо да се налагат допълнителни контролни мерки за офшорните зони заради случая с "Панамските документи":
Има международни договори и регулации, особено в Европейския съюз, които се отнасят до офшорните зони. Ще дам пример с Кипър. Ние пазим наистина цялата информация - за паричните потоци, за собствениците. Има специален контрол за сметките на физическите лица и за валутите, в които са техните пари. Аз лично смятам, че това са много адекватни мерки и са достатъчни, за да се предотвратят незаконни практики. Всичко останало, което да ги надгради, създава опасност от намеса във вътрешните работи на дадена държава, която е юрисдикция с преференциален режим.
Кой ще реши кои са тези зони? Кой ще поеме такава отговорност? Обединените нации или Европейския съюз? Или може би само отделни страни ще вземат това решение - Германия или САЩ? Това е изключително вмешателство в националната политика на държавите, които са решили да създадат преференциални данъчни режими. Нека този път вземем за пример Сейшелските острови, знаете, че те също са юрисдикция с преференциален режим. Какво ще се случи, ако те решат да променят политиката си? Ще трябва да се борят да излязат от един списък, за да участват пълноценно в политическия и икономическия живот. Това не е сериозно. Мисля, че това, което към момента съществува като регулации, е напълно адекватно, даже повече от достатъчно, бих казал. Честно казано, аз не знам дали Панама прилага всички стриктни регулации, които ние имаме в Европейския съюз, Може би има държави, които не спазват изискванията като да се пази историята на определена фирма, сметките ѝ и информация за паричните ѝ потоци. Възможно е за тях да се наложи да подобрят мерките, които да пречат на укриването на пари, но в крайна сметка, никой няма право да се меси във вътрешните работи на всяка отделна държава.Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg