Ако има българско министерство, което работи неуморно ден и нощ, то несъмнено е министерството на просветата. Но да се каже само, че работи е недостатъчно! Трябва да уточним, дори да наблегнем на факта, че то работи в правилната насока.
Ето, след известни колебания просветните чиновници решиха, че от учебните програми най-сетне трябва да бъдат изхвърлени Вазовите произведения „Дядо Йоцо гледа” и „Чичовци”.
Някой ще каже - защо?
Как „защо”?!
Какво прави Вазовият герой дядо Йоцо? Стои на скалата, слуша как долу някъде пухти влакът и, размахвайки капа, поздравява нова България! Е, кажете ми, трябва ли учениците да четат днес подобни разкази, когато през ден, през два се закриват железопътни линии и когато днешната нова България хич не е за поздравяване? К`во да й поздравяваш на днешната нова България?! За оплакване е тя, не за поздравления!
Да не говорим, че авторът Вазов описва как полуизкуфелият старец Йоцо се просълзява от умиление, задето имало било тогава българска войска.
Е, бива ли такива творби да изучава нашето подрастващо поколение, след като сегашната ни войска и един стадион като „Българска армия” не може да запълни докрай? Доста свободни седалки ще останат.
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...
В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg