Тази вечер ще ви отведем на два рецитала. Първият се е състоял през 1994 г. на Варненско лято, а вторият е от 1973 г. Главно действащо лице и в двете събития е тромпетистът Едуард Тар.
Едуард Тар - американски тромпетист и музиковед роден на 15 юни 1936 г. в Норуич, Кънектикът. Името му се свързва с възраждането на интереса към бароковия и романтичен тромпетен репертоар на концертния подиум. Като музиковед той изготвя и издава всички произведенията за тромпет на Джузепе Торели. Написва и книгата „Изтокът среща Запада или руската тромпетна традиция от времето на Петър Велики до октомврийската революция”.
Едуард Тар има богата биография на концертен музикант; вдъхновител - за него пише няколко пиеси Маурицио Кагел; запален историк, който възражда и издирва пиеси за тромпет; създава и брас ансамбъл още през 1968 г. в състав 4 тромпета и 4 тромбона. Преподава в Музикалното училище в Кьолн, в Музикалната академия в Базел, както и във висшите консерватории на Карлсруе, Франкфурт и Люцерн. Бил е директор на „Музея на тромпета” в Бад Закинген, Германия,
Едуард Тар притежаваше огромна колекция от оригинална тромпетна литература, която скоро подари на архивите на Кралската консерватория на Шотландия.
Книгата му „Тромпетът” е публикувана първо в Германия през 1977 г., след това е преведена и на английски. Преиздавана е няколко пъти. Първите му записи са с Карл Рихтер и Мюнхенския бахов оркестър, като броя им надминава 100 различни творби за различни компании. Съпругата му е органист.
Ще прозвучат творби от Телеман, Бонавентура, Кайл, Йохан Щраус, Пецел, Пренцл, Кребс, Стенли, Грийн и Бойс.
неделя, 8 май от 23.00 часа
Фолклора – отдавна забравен мит или важен елемент в съвремието ни. Колко младите се интересуват от традицията миналото и родът и до колко това движи бъдещето. Това обсъждаме в разговора ни с народния певец и хореограф Ивайло Маджаров. Преподаването на малки и големи в основаната от него школа за фолклорни вдъхновения "Олга Борисова" описва като своя..
Американската легенда на джаз тромбона гостува в предаването "Джазисимо" след серия клубни концерти в София заедно с български джаз музиканти, с които той поддържа топли отношения от две десетилетия – Атанас Попов, Антони Дончев, Георги Дончев, Димитър Льолев, Михаил Иванов-Мишо, Васил Спасов и други. През 2018 г. Конрад Хъруиг е специален гост на..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше музикални теми и песни от филми, свързани основно с европейското кино. Сред филмите, чиято музика бе интерпретирана от Мира и нейния джаз квартет (Мирослав Турийски, Веселин Веселинов Еко, Христо..
Песента "Копче-топче" пристига директно в радиоефира от творческата работилница на инж. Васил Ботев и певицата Людмила Лазарова в навечерието на Светлите празници. Процесът на създаването на песента и историята на инж. Васил Ботев започва в разгара на лятото в предаването "Terra Култура". Тогава пожелания за творчески успех отправя и Мими Колева..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със своята група в 22 часа в коледната нощ. Много rock’n’roll, стил и класна българска музика обещава Станислав Сланев-Стенли на своята публика, а празничната му програма от най-добри песни е взела..
Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки,..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg