Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Едуард Тар - музикантът, който възроди интереса към бароковия тромпет

БНР Новини

Тази вечер ще ви отведем на два рецитала. Първият се е състоял през 1994 г. на Варненско лято, а вторият е от 1973 г. Главно действащо лице и в двете събития е тромпетистът Едуард Тар.
Едуард Тар - американски тромпетист и музиковед роден на 15 юни 1936 г. в Норуич, Кънектикът. Името му се свързва с възраждането на интереса към бароковия и романтичен тромпетен репертоар на концертния подиум. Като музиковед той изготвя и издава всички произведенията за тромпет на Джузепе Торели. Написва и книгата „Изтокът среща Запада или руската тромпетна традиция от времето на Петър Велики до октомврийската революция”.
Едуард Тар има богата биография на концертен музикант; вдъхновител - за него пише няколко пиеси Маурицио Кагел; запален историк, който възражда и издирва пиеси за тромпет; създава и брас ансамбъл още през 1968 г. в състав 4 тромпета и 4 тромбона. Преподава в Музикалното училище в Кьолн, в Музикалната академия в Базел, както и във висшите консерватории на Карлсруе, Франкфурт и Люцерн. Бил е директор на „Музея на тромпета” в Бад Закинген, Германия,
Едуард Тар притежаваше огромна колекция от оригинална тромпетна литература, която скоро подари на архивите на Кралската консерватория на Шотландия.
Книгата му „Тромпетът” е публикувана първо в Германия през 1977 г., след това е преведена и на английски. Преиздавана е няколко пъти. Първите му записи са с Карл Рихтер и Мюнхенския бахов оркестър, като броя им надминава 100 различни творби за различни компании. Съпругата му е органист.

Ще прозвучат творби от Телеман, Бонавентура, Кайл, Йохан Щраус, Пецел, Пренцл, Кребс, Стенли, Грийн и Бойс.





неделя, 8 май от 23.00 часа



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50