С археолозите, които извадиха много нови неща, успяхме да направим така, че картината за Иван Шишман да се промени коренно. Казват, че моите успехи до голяма степен се дължат на това, че аз съумявам да обединя археологическите данни с историческите данни. Винаги съм казвал, че археологията е помощна наука на историята и всъщност данните от нея, които са много ценни и много важни, увисват във въздуха, ако ги няма историческите извори, особено, когато говорим за античност и средновековие. Целият му живот преминава в сражения, буквално целият му живот - от първия ден на встъпването на престола до 3 юни 1395 година. В книгата обаче аз показвам и какво става след това, защото със смъртта на Иван Шишман не приключват тези драматични години. Целта на книгата, освен чисто научната - да покажем фактите, археологически, исторически и така нататък, е да се реабилитира един незаслужено охулен български владетел.
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в..
"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично..
В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg