Проф. Дора Иванова едно име, което недопустимо е останало настрана от общественото внимание, от представата за нейната роля повече от три десетилетия в създаването на млади цигулари с много стабилни професионални качества, които могат да направят впечатление и да бъдат високо оценени и в най-престижни музикални центрове по света - Джулиърд скул или пък Виенската филхармония. Във времената на толкова силна световна конкуренция да дадеш в подходящия момент необходимите средства, с които един цигулар може да изгради много висок професионализъм и да разгърне най-добрите си качества, означава да му дадеш шанс да избира как да се реализира по-нататък. Списъкът на нейните ученици не само е дълъг, но и твърде значителен като успешна реализация у нас и в чужбина: Георги Вълчев, Албена Данаилова, Христофор Маринов, Павел Златаров, Милена Вълова, Емил Чакалов, Мирослав Бояджиев, Кирил Ласкаров, Иван Въгларов, Назиг Чакарян, Лидия Славова, Диляна Славова, Веселин Демирев, Максим Ешкенази, Хари Ешкенази, Стефан Хинов, Десислава Кондова, Людмила Иванова, Новислав Михайлов, Невена Попова, Александър Краповски, Николай Кацарски и още други, които са получили не малко от нейната школа. В основата й е проф. Леон Суржон, самата Дора Иванова става негова ученичка още на 12 години в Интерната за даровити деца в София. Изпълнителската кариера не е била притегателна цел за нея, това е още една причина да бъде по-малко позната на музикалната публика с по-малкото си концертни изяви, макар отделни нейни интерпретации също да се помнят и да се говори за нейния Моцарт, нейния Стравински...
Там, където тя е вложила целия си цигулков талант и можене е преподавателската дейност, което означава, че градиш музикалното бъдеще. За съжаление у нас личностите, отдадени на културно строителство остават най-малко забелязвани приживе и най-бързо се заличава от обществената памет направеното от тях. Концертът преди две години в нейна памет, след смъртта й, изнесен от нейни ученици и неотдавнашната стилна и много добре поднесена програма, представена от цигуларката Милена Вълева и пианистката Мария - Елена Средева в салона на НМУ „Любомир Пипков” са знаци за голямата и незабравима следа, която проф. Дора Иванова е оставила в тези млади музиканти, които е подкрепяла еднакво отдадено и е обичала всеки един поотделно. Нейните съвети и препоръки те всекидневно затвърждават в цигулковата си практика - тука Дора казваше така ... и веднага се получаваше.
вторник, 17 май от 19.30 часа
Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..
Александър и Константин Владигерови ще зарадват българската публика с своя авторски концерт "Есенни джаз скици" с Биг бенда на БНР с диригент Антони Дончев на 28 ноември от 19 часа в Първо студио на радиото. Обичаните български музиканти, които вече повече от 25 години живеят и работят във Виена, ще представят 10 свои авторски композиции от..
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg