Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спорове по проектозакона срещу тероризма в България – на фона на атаката в Ница

БНР Новини
След атаката по време на честванията на Деня на Бастилията в Ница, Франция (14 юли 2016 г.)
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На националния празник на Франция – 14 юли се случи поредният терористичен акт в тази страна – този път в курортния град Ница.
Фактите вече се знаят – над 80 убити, над 120 ранени и отново във Франция новото сега е че на 14 юли вечерта загинаха много деца, много повече, отколкото друг път.
Първите коментари в България – от бившия външен министър Кристиан Вигенин „Имаме нужда от силна координация и помощта на всеки, който може и желае да помага“ – това каза той рано сутринта още преди пленарното заседание. „Време е да се оставят настрани националните цели, егоизъм, защото е заплашен целият ни свят“ – каза още Вигенин.
Все пак независимо от мненията на някои коментатори, че България е държава от периферията, непредпочитана от терористите – днес никой не е застрахован. Справка – атентатът в Бургас преди няколко години…
Да, но в България вече втора седмица продължават дискусиите „за“ и „против“ проекта за Закон за противодействие на тероризма в България. Предвид значението за реакция срещу тероризма и отчитайки че това противодействие засега се осъществява от много държавни органи, възприехме подхода за уреждане на тази сложна и специфична материя с един специален закон, беше основният мотив на вносителите от Министерския съвет… и точно тези мотиви отприщиха доста спорове в парламентарните комисии, а вече и в обществото.
При провеждането на операции и при данни за заплаха от терористичен акт или при извършването на такъв – ще се прилагат мерки за временно ограничение по отношение на правата и свободите на гражданите. Пак не е уточнено кога, как и кои права ще бъдат ограничени, за тези текстове правозащитните организации обещаха да сезират всички български и чужди съдебни органи.

Въвеждането на участието на въоръжените сили (доколкото ги имаме) в цивилни операции при съмнения или съществуваща заплаха от терористичен акт – също се видя много странно на някои наблюдатели, и те побързаха да посочат, че този проект е предназначен предимно за някои цивилни лица и организации и целта му е далеч от защитата на българските граждани…
Тази сложна материя – повечето данни и факти ние, обикновените граждани не ги знаем – не знаем дали изобщо сме обект на заплаха от страна на когото и да било, така че освен специалистите по въпросите на сигурността – никой друг не би могъл да даде оценки на проекта… още повече че материята не е разбираема за всеки.
Но мненията са различни – независимият депутат Росен Петров е защитник на този проектозакон. Той смята, че законът може да въведе, освен мерки за сигурността на държавата, също така и мерки за повишаване на спокойствието в обществото…
Мненията са различни, но че имаме необходимост от повече сигурност в тези несигурни времена – това просто е очевидно…
Ние дори нямаме представа дали някой заплашва с терор българската държава, но така си мислеха и французите, белгийците, а ето какво се случи и дори продължава да се случва…





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35

Глухите хора се вълнуват и живеят пълноценно – вижте ги

През 1934 година група млади ентусиасти основава дружество на глухите в столичното училище "Йосиф Ковачев". Постепенно такива организации се появяват из цялата страна и се обединяват в Съюза на глухите в България, който днес чества своя 90 годишен юбилей . Умеем ли, като общество, да превеждаме тишината и да чуваме нечуващите – разговор в..

публикувано на 12.07.24 в 12:08

Какво се случва с проекта за Национална многопрофилна детска болница?

Много деца пораснаха, докато майките и бащите им очакваха изграждането на многопрофилна детска болница. Семейна паника настъпва, когато дете се разболее, докато родителите се чудят къде точно ще получат необходимото внимание и консултация със специалист. Как протича организацията и дейността по изграждане и пускане в експлоатация на..

публикувано на 12.07.24 в 10:44

Как да изберем летни занимания за децата си

Въпросът не се изчерпва с финансовите възможности на семейството. Важно е да помислим какво е липсвало на децата през учебната година, но е необходимо за цялостното им развитие. Ако волю-неволю дълги месеци сме били под натиска на образователната система за академични постижения с цената на часове, прекарани в затворени помещения, в седнало..

публикувано на 12.07.24 в 07:55
Иван Станчов

Снежина Мечева: Заветът на Иван Станчов и българското самосъзнание в чужбина

Разговор със Снежина Мечева – дългогодишен директор на Българското училище "Иван Станчов" към Българското посолство в Лондон по повод издаването на специална брошура, посветена на делото на големия български дипломат и филантроп Иван Станчов. Мечева, съосновател на Асоциа а цията на българските училища в чужбина , припознава като своя..

публикувано на 11.07.24 в 13:17