Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без Георги Бадев една година по-късно

| обновено на 26.07.16 в 14:59 БНР Новини
Георги Бадев – след една от концертните му изяви в град Пловдив
Снимка: личен архив на Пепа Шандуркова



Такъв цигулар се ражда веднъж на 100 години, а може би и на повече – това бяха думите на Стойка Миланова, една от звездите в цигулковия ни небосклон, малко след вестта за смъртта на Георги Бадев на 30 юли 2015 г. Близките и колегите най-лесно и бързо осъзнават загубата, тя отеква на различни нива в тях и пулсира дълго според качеството на връзката. За другите, които познавахме или мислихме, че познаваме изкуството и величината на цигуларя Георги Бадев започва новият му живот в нас, задължителното сякаш преоткриване на екстраординерните му качества на цигулар, на неговата цялостност като музикант и артист.
Внушителната дълбочина, точността на всеки щрих, прецизно следване на авторския замисъл, без това ни най-малко да пречи на личния, неговия, Бадевски почерк. С него така естествено и свободно, без никакви преднамерени цигулкови трикове и ефекти разбирате вълнението, чувствата, състоянието, мисълта, „тези късчета живот“, които изграждат произведението. Нищо, че сте го слушали много пъти в различни (и великолепни) интерпретации. Няма да чуете нищо пределно познато и нищо, което е измислено и цели да ви грабне и да ви зашемети. По-скоро ще усетите, че един Голям майстор разговаря с друг Голям майстор, на език, който е техен, общ. Композиторът и неговият изпълнител, който умее да превърне струнния инструмент на който свири, в част от Свещеното пространство на сърцето и да прекара звукът му през разтопеното му злато.
„Извънредно много обеднях, ние всички обедняхме“, това бе първата емоционална реакция на цигуларя Минчо Минчев след загубата на Георги Бадев. Нека година по-късно си кажем, ние бяхме съвременници с този толкова надарен, превъзходен музикант от световна величина и продължаваме да се радваме на богатството, което той ни остави, можем да бъдем отново и отново с красотата на духа на Георги Бадев, има от нея във всеки негов запис.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Музикална магия" – национално турне на Плевенската филхармония с маестро Йордан Камджалов на Южното Черноморие

Националното турне "Музикална магия" на Плевенската филхармония и маестро Йордан Камджалов със солист Атанас Маринов продължава с концерти в района на южното Черноморие. Обичаните музикантите ще гостуват в Созопол, Карнобат, Бургас и Несебър. Програмата на концертите включва произведения от бележити композитори като Панчо Владигеров,..

публикувано на 22.07.24 в 16:45

50 банди ще озвездят фестивала за рок и метъл Hills Of Rock

Eха! Защо не съм при вас в прохладен Балчик! Но-о-о-о... ще бъде горещо, ама много горещо в мош-пита и се налага да приключа с подготвителните дейности и да приведа в абсолютна готовност пълното бойно снаряжение, защото над 50 банди – все актуални имена, ще озвездят трите сцени, на които ще разгърне най-големият български фестивал за рок и метъл..

публикувано на 22.07.24 в 15:47

С клавирно дуо започна 15-ото издание на "Дни на класиката" в Балчик

Балчик се превърна в център на културния живот с две значими събития – Седмицата на италианската култура и фестивала "Дни на класиката" . В неделя бе открита "Седмицата на италианската култура", а в събота започна едно от най-чаканите събития в града – "Дните на класиката". Сава Тихолов , началник отдел "Култура, протокол и връзки с обществеността" в..

обновено на 22.07.24 в 09:56

Вечер с ролите на Катя Попова

На 21 януари 2024 г. се навършиха 100 години от рождението на една велика българка, която има кратък но впечатляващ живот с множество изяви у нас и по световните оперни сцени; наричана от италианската преса "българската Тебалди" – Катя Попова. Родена в Плевен, но покорила сърцата на любители и професионалисти в най-големите оперни театри и концертни зали..

публикувано на 20.07.24 в 08:10

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 юли 2024 г.

16 юли Свири Филхармонията на Осло с диригент Клаус Макела. 3.00 часа – Джулия Пери (1924-1979), Кратка пиеса за малък оркестър. 3.09 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Концерт за виолончело № 1 в Ми бемол мажор, оп. 107. Солист: Сол Габета (виолончело). 3.38 часа – Петерис Васкс (р.1946), Gramata cellam (The Book) – втора част, Долчисимо. Изпълнява..

публикувано на 15.07.24 в 10:34