Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без Георги Бадев една година по-късно

| обновено на 26.07.16 в 14:59 БНР Новини
Георги Бадев – след една от концертните му изяви в град Пловдив
Снимка: личен архив на Пепа Шандуркова



Такъв цигулар се ражда веднъж на 100 години, а може би и на повече – това бяха думите на Стойка Миланова, една от звездите в цигулковия ни небосклон, малко след вестта за смъртта на Георги Бадев на 30 юли 2015 г. Близките и колегите най-лесно и бързо осъзнават загубата, тя отеква на различни нива в тях и пулсира дълго според качеството на връзката. За другите, които познавахме или мислихме, че познаваме изкуството и величината на цигуларя Георги Бадев започва новият му живот в нас, задължителното сякаш преоткриване на екстраординерните му качества на цигулар, на неговата цялостност като музикант и артист.
Внушителната дълбочина, точността на всеки щрих, прецизно следване на авторския замисъл, без това ни най-малко да пречи на личния, неговия, Бадевски почерк. С него така естествено и свободно, без никакви преднамерени цигулкови трикове и ефекти разбирате вълнението, чувствата, състоянието, мисълта, „тези късчета живот“, които изграждат произведението. Нищо, че сте го слушали много пъти в различни (и великолепни) интерпретации. Няма да чуете нищо пределно познато и нищо, което е измислено и цели да ви грабне и да ви зашемети. По-скоро ще усетите, че един Голям майстор разговаря с друг Голям майстор, на език, който е техен, общ. Композиторът и неговият изпълнител, който умее да превърне струнния инструмент на който свири, в част от Свещеното пространство на сърцето и да прекара звукът му през разтопеното му злато.
„Извънредно много обеднях, ние всички обедняхме“, това бе първата емоционална реакция на цигуларя Минчо Минчев след загубата на Георги Бадев. Нека година по-късно си кажем, ние бяхме съвременници с този толкова надарен, превъзходен музикант от световна величина и продължаваме да се радваме на богатството, което той ни остави, можем да бъдем отново и отново с красотата на духа на Георги Бадев, има от нея във всеки негов запис.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Есенно издание "Културама в музея"

Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..

публикувано на 28.11.24 в 11:25

Есенни джаз скици: авторски концерт на братя Владигерови

Александър и Константин Владигерови ще зарадват българската публика с своя авторски концерт "Есенни джаз скици" с Биг бенда на БНР с диригент Антони Дончев на 28 ноември от 19 часа в Първо студио на радиото. Обичаните български музиканти, които вече повече от 25 години живеят и работят във Виена, ще представят 10 свои авторски композиции от..

публикувано на 28.11.24 в 07:50

"Виена Шьонбрун Оркестра" започва световно турне от Пловдив

С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември)  и София (16 декември – зала "България") .  Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..

публикувано на 26.11.24 в 17:35

Новият албум на Eagle Post

Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..

публикувано на 26.11.24 в 14:50
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00